Europejskie Forum Przyszłości

Polska Agencja Prasowa

Przy przygotowaniu pierwszej edycji poświęconego woj. śląskiemu Europejskiego Forum Przyszłości,
zaplanowanego na 6-8 października na Stadionie Śląskim, jego inicjatorzy będą współpracowali z organizatorami Forum Ekonomicznego, które w tym roku odbędzie się 7-9 września w Karpaczu.
W piątek porozumienie ws. współpracy podpisali w Chorzowie prezes organizującego Europejskiego Forum Przyszłości Śląskiego Funduszu Rozwoju Łukasz Oprawski i przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski. Berdychowskiemu dziękował za partnerskie podejście do regionalnego wydarzenia gospodarz Europejskiego Forum Przyszłości marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
Bardzo się cieszę, że tak ważny i doświadczony partner, z wielkimi sukcesami na arenie międzynarodowej postanowił współpracować ze Śląskim Funduszem Rozwoju przy organizacji tego wydarzenia; cieszymy się, że dostrzega potencjał tej współpracy. Będziemy się wspierać - mówił Chełstowski.
Jak wyjaśniał, Europejskie Forum Przyszłości będzie wydarzeniem samorządowym - przygotowywanym we współpracy z wszystkimi partnerami sceny gospodarczej, politycznej w naszym kraju i regionie. To miejsce debaty samorządu. Potrzebujemy rozwiązań, podpowiedzi, jak zmieniać naszą rzeczywistość, jak przygotowywać nasze polityki, nasze scenariusze rozwoju - wskazał marszałek.
- Robimy to po raz pierwszy, ale to wynika z potrzeby takiego wydarzenia, którego po prostu brakuje, jeżeli chodzi o samorząd, na terenie woj. śląskiego. Cieszę się, że tak duży partner i tak duże wydarzenie, którym jest Forum Ekonomiczne, postanowiło nas wspierać w tych działaniach, a my będziemy wspierać naszych partnerów w drugą stronę - zapewnił Chełstowski. To pokazuje, że między takimi wydarzeniami można osiągnąć synergię - dodał.
Berdychowski mówił, że głównym kontekstem Europejskiego Forum Przyszłości jest debata o przyszłości, którą 14 lipca br. rozpoczął wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wraz z ogłoszeniem pakietu legislacyjnego dot. klimatu i energii Fit for 55.-  Musimy w tej debacie brać udział - zaakcentował.
- A nie ma lepszego miejsca, aby prowadzić debatę o czekających nas przekształceniach, niż Śląsk. To Śląsk w Polsce musi zmieniać się najbardziej. To Śląsk oczekuje największego otwarcia na te wszystkie konieczne zmiany, które musimy przeprowadzić. Nie ma więc lepszego miejsca, abyśmy rozmawiali o tym, w jaki sposób zarówno administracja państwowa, jak i samorządowa, muszą osiągać te kolejne priorytety, które już zostały daleko od nas, ale zostały zarysowane - uściślił.
Musimy jasno, głośno i w sposób maksymalnie otwarty zgłaszać swoje uwagi i proponować swoje poprawki, bo ta strategia, którą przedstawiono 14 lipca, to z jednej strony szansa, ale z drugiej, jeżeli nie będzie nas w dyskusji, jeżeli nie będzie Forum Przyszłości na Górnym Śląsku, to stracimy absolutnie unikalną szansę, aby być partnerami w tym procesie - przestrzegł Berdychowski.
- Zwłaszcza tu, na Górnym Śląsku, rozmawiając o przyszłości, musimy wyartykułować głośno nasze postulaty, interesy, aby w tej dyskusji, która po wakacjach rozpocznie się już na dobre w Unii Europejskiej, nasz głos był usłyszany również w Brukseli - dodał przewodniczący rady programowej Forum Ekonomicznego.
Prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju poinformował, że zapisy na Europejskie Forum Przyszłości, które zostanie zorganizowane w formule hybrydowej, ruszą we wrześniu. W rozmowie z PAP zastrzegł, że współpraca obu partnerów dotyczy wydarzeń o różnym zasięgu - w przypadku Europejskiego Forum Przyszłości jest to zasięg regionalny.