12. edycja święta Szlaku Zabytków Techniki,

Trybuna Górnicza  autor: MD

 czyli popularnej Industriady
Technika. To Was zaskoczy” – to hasło przewodnie 12. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki, czyli popularnej Industriady. Odbędzie się ona w sobotę, 11 września, w 25 miejscowościach i 33 obiektach. W jej ramach zaplanowano 283 wydarzenia.
Oficjalne rozpoczęcie Industriady zaplanowano w Czerwionce-Leszczynach, a zakończenie w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wzorem lat ubiegłych oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego są Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego.
 Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Jesteśmy dumni z naszych korzeni i pokazujemy, jak zmienia się Śląskie, które potrafiło przekuć swoją przemysłową przeszłość w turystyczną atrakcję dla całych rodzin. Zachęcam do udziału w święcie Szlaku Zabytków Techniki i odkrywania industrialnych perełek województwa – podkreślał marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w miniony czwartek, 26 sierpnia.
Dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk przypomniał w czasie spotkania z dziennikarzami, że Industriada po raz drugi odbędzie się we wrześniu i po raz drugi będzie imprezą jednodniową. To wszystko z powodu pandemii.
– W tym roku mamy element, który pojawia się po raz pierwszy, mianowicie Industriada jest powiązana z kampanią promocyjną Szlaku Zabytków Techniki, w której nawiązaliśmy współpracę z dr. Tomaszem Rożkiem, popularyzatorem nauki. Jest on twarzą tej kampanii – podkreślił dyrektor MGW.
Szefowa Muzeum Śląskiego Maria Czarnecka przedstawiła natomiast atrakcje, jakie na Industriadę szykuje kierowana przez nią placówka.
– W związku z tegorocznym motywem przewodnim chcemy pokazać, czemu służy technika w muzealnictwie. Udostępnimy odwiedzającym pracownię digitalizacji i konserwacji – wyjaśniła.