W połowie września spotkanie z KE

Autor: PAP/rs
 
W połowie września w Brukseli zaplanowano spotkanie strony polskiej z
przedstawicielami Komisji Europejskiej ws. prenotyfikacji programu dla górnictwa węgla kamiennego, opartego na zapisach umowy społecznej dotyczącej transformacji tej branży - poinformował w piątek wiceszef MAP Artur Soboń.
Podpisana ze związkami zawodowymi umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku.
Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska.
Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach.
Wiceminister, który przewodniczył delegacji negocjującej podpisaną w końcu maja br. umowę społeczną dla górnictwa, ocenił, że uzyskanie kierunkowej zgody Komisji w sprawie prenotyfikacji to kwestia miesięcy, wyrażając przy tym nadzieję, że nastąpi to "jak najszybciej".
Podpisana ze związkami zawodowymi umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska.
Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. Na podstawie umowy społecznej w Brukseli złożony został wniosek prenotyfikacyjny; obecnie resort aktywów odpowiada na dodatkowe pytanie Komisji w tej sprawie.
"Odpowiadamy na pytania, rozmawiamy z Komisją, planujemy w połowie września wizytę w Brukseli; jesteśmy w trakcie rozmów prenotyfikacyjnych tego dokumentu, który złożyliśmy" - powiedział w piątek w Jastrzębiu-Zdroju wiceminister Soboń, uczestniczący w obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
Przypomniał, że wniosek prenotyfikacyjny został złożony zgodnie z formularzem dotyczącym pomocy publicznej, przy współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Więc nie jest to wprost notyfikacja samej umowy społecznej, ale wniosku, który jest przygotowany w oparciu o podpisaną umowę społeczną" - sprecyzował Soboń.
Zapewnił, że MAP informuje stronę społeczną o zakresie prowadzonych z Komisją rozmów. "One dotyczą wszystkich kwestii związanych i z kosztami kwalifikowanymi i samymi instrumentami wsparcia, które KE przygotowała, czyli m.in. Funduszem Sprawiedliwej Transformacji i sposobem powiązania tych obu instrumentów" - powiedział wiceszef MAP.
"To są pytania (ze strony KE - red.) dotyczące wszystkich możliwych kwestii; to jest kilkadziesiąt stron kolejnego materiału, który właśnie w ubiegłym tygodniu przesłaliśmy. Cały czas jesteśmy w dialogu" - zapewnił Soboń.
Ocenił, iż w sytuacji, kiedy strona polska będzie miała już kierunkową zgodę Komisji Europejskiej w sprawie programu dla górnictwa, będziemy gotowi do szybkiej notyfikacji umowy.
"Przy założeniu, że we wszystkich kwestiach jesteśmy w stanie jakoś porozumieć się kierunkowo przy prenotfikacji, notyfikacja będzie łatwiejsza" - powiedział wiceminister. Jak poinformował, "praktycznie gotowy" jest już projekt ustawy, która ma przełożyć uzgodniony społecznie i notyfikowany przez KE program dla górnictwa na język legislacyjny.
"Praktycznie ustawę mamy już gotową, więc gdyby była kierunkowa zgoda Komisji, to oczywiście wtedy rozpoczniemy formalnie już notyfikację - bo notyfikacja jest procesem o wiele bardziej formalnym niż prenotyfikacja" - podsumował w piątek Soboń.