Zabytkowa Kopalnia odrabia straty

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarego Pstrąga ze stuprocentowym wzrostem frekwencji
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podsumowało frekwencję gości w obu swoich obiektach podziemnych w ostatnim miesiącu wakacji. Zarówno Zabytkowa Kopalnia Srebra, jak i Sztolnia Czarnego Pstrąga odnotowały więcej odwiedzin, niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
- W Zabytkowej Kopalni Srebra mieliśmy 13 312 osób, to jest więcej o 6 900 osób niż w sierpniu 2020 r., a w Sztolni Czarnego Pstrąga 5 733 osoby, czyli więcej o 2 377 osób niż w sierpniu 2020 r. - informuje Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Również łączna frekwencja za osiem pierwszych miesięcy 2021 r. w podziemiach tarnogórskich jest znacząco większa niż w pierwszym roku pandemii SARS-Cov-2. Od początku 2021 r. do końca letnich wakacji w Zabytkowej Kopalni Srebra zanotowano 35 266 osób. Jest to liczba większa o 13 196 osób niż w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r. Natomiast w Sztolni Czarnego Pstrąga od początku stycznia do końca sierpnia 2021 r. łodziami przepłynęło 16 507 osób, czyli więcej o 12 407 osób niż w 2020 r.
Wyniki te mogą napawać optymizmem, jednak trzeba pamiętać, że są w Polsce inne zabytkowe kopalnie, które w samym tylko sierpniu zanotowały większą liczbę zwiedzających, niż tarnogórska kopalnia i sztolnia od początku roku.
Wzrosty liczby zwiedzających można wytłumaczyć dwoma czynnikami. W ubiegłym roku, zanim w Polsce nadeszła pierwsza jesienna fala zachorowań, sporo osób ze strachu rezygnowało ze zwiedzania Polski. Dodatkowym czynnikiem był latem 2020 r. niesłuszne obwinianie górników z Górnego Śląska o roznoszenie epidemii. W tamtym czasie region ten postrzegany był jako ognisko zakażeń. Później, kiedy okazało się, że wirus nie jest aż tak śmiertelny dla całości populacji, jak go na początku postrzegano, turyści przestali się obawiać zwiedzania zabytków i atrakcji. Prócz tego w tym roku wprowadzone zostały uciążliwe ograniczenia dla osób chcących odbyć wyjazd zagraniczny transportem lotniczym. To spowodowało, że więcej osób zdecydowało się na wakacje we własnym kraju i poznawanie ciekawych miejsc na terenie Polski.
Mimo zakończenia wakacji, można się spodziewać kolejnego napływu turystów do tarnogórskiej kopalni. Jednym z czynników będzie możliwość wzięcia udziału w akcji  „Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach", skierowanej do mieszkańców województwa śląskiego. Z tej oferty będzie mogło skorzystać do 4 500 osób.
W najbliższy weekend tarnogórska kopalnia i sztolnia wezmą udział w kolejnej edycji Industriady. Przy tej okazji spodziewane jest większe zainteresowanie obydwoma obiektami. Jak szacuje Grzegorz Rudnicki z SMZT, podczas Industriady kopalnię i sztolnię może odwiedzić 2 tys. osób.