Likwidacja szybu Ewa

autor: TRz

 
 W związku ze zmianą koncepcji odwadniania wyrobisk kopalnianych szyb Ewa przestanie być potrzebny
Jeden z dwóch szybów pozostałych po kopalni Szombierki w Bytomiu za dwa lata przestanie być potrzebny. W kolejnym roku po zlikwidowaniu wyrobisk zniknąć ma wieża szybowa i infrastruktura na powierzchni. Chyba że znajdzie się chętny na przejęcie tych obiektów.
Centralny Zakład Odwadniania Kopalń Ruch II Pompownie Stacjonarne Pompownia Szombierki - pod tak zawiłą nazwą kryje się obecnie przedostatni szyb po KWK Szombierki. To zgłębiony w latach 1869-1873 szyb Ewa, nad którym wznosi się stalowa wieża wyciągowa z 1969 r. Jest to szyb jednoprzedziałowy, wdechowy materiałowo-zjazdowy. Jazda ludzi i transport materiałów realizowane są do poziomów 630 i 790. Prócz nich szyb udostępnia również poziomy 340 i 510. Od zrębu do głębokości 530,6 m szyb ma obudowę ceglaną. Poniżej, do dna na poziomie 837,8 m wykonana jest obudowa betonitowa. Właścicielem szybu jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
W związku ze zmianą koncepcji odwadniania wyrobisk kopalnianych szyb Ewa przestanie być potrzebny. Jego rolę ma przejąć pompownia w KWK Centrum. Odwadnianie w szybie Ewa ma być prowadzone do końca 2023 r. i w tym też terminie ma nastąpić likwidacji wyrobisk dołowych.
Likwidacja powierzchni przewidziana jest na 2024 r. Jeżeli gmina wystąpi o przekazanie, konstrukcja wieży szybowej mogłaby zostać. Rozmowy z gminami prowadzimy regularnie, natomiast potrzebny jest zawsze formalne wystąpienie z ich strony - stwierdza Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.
Szyb Ewa znajduje się w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej 7, tuż obok zabytkowej wieży szybu Krystyna. Obok budynku biurowego pozostałego po dyrekcji kopalni oraz schronu przeciwlotniczego, są to ostatnie obiekty pozostałe po KWK Szombierki.