W styczniu powołanie

Polska Agencja Prasowa

W styczniu przyszłego roku nastąpi powołanie Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej,
jednej z kilku powstających w Polsce w ramach krajowej strategii wodorowej - wynika z informacji Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), zaangażowanej w projekt tworzenia dolin wodorowych.
- Ponadto Katowice mają stać się centrum współpracy polskich dolin wodorowych w ramach klastra, zaś w pierwszej połowie przyszłego roku w stolicy Górnego Śląska odbędzie się kongres wodorowy - zapowiedział w środę w Łaziskach Górnych (Śląskie) wiceprezes ARP Paweł Kolczyński.
Rozwój gospodarki wodorowej był w środę jednym z tematów spotkania sejmowej Podkomisji stałej ds. transformacji regionów zagrożonych wykluczeniem w związku z wdrożeniem Zielonego Ładu oraz parlamentarnego zespołu ds. transformacji regionów górniczych w woj. śląskim. W części spotkania uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
Jak poinformował wiceprezes Kolczyński, prace nad stworzeniem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej są obecnie na ukończeniu - zakończono uzgodnienia z założycielami Doliny oraz dopracowano treść statutu.
- Tuż po okresie świątecznym () planujemy zakończyć tworzenie Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej jako przedsięwzięcia, które będzie ponadregionalnym miejscem już nie tylko dyskusji, ale też wdrażania konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej - powiedział wiceprezes ARP.
Przypomniał, że kilka dni temu katowicki oddział Agencji uruchomił informacyjny portal wodorowy, który ma w przystępny dla każdego sposób edukować w zakresie gospodarki wodorowej w Polsce. Jest on dostępny pod adresem www.h2poland.eu.
Wiceprezes Kolczyński zapowiedział, że w pierwszym półroczu 2022 r. w Katowicach odbędzie się kongres wodorowy, o którego organizacji właśnie w stolicy Górnego Śląska zdecydował premier Mateusz Morawiecki. Katowice mają być też siedzibą klastra - centrum współpracy polskich dolin wodorowych, powstających w ramach krajowej strategii wodorowej.
Zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć dolin wodorowych (oprócz Śląska i Małopolski, m.in. na Podkarpaciu i Dolnym Śląsku), gdzie rozwijane będą technologie opartym na tym paliwie.
Jak oceniali w maju br. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wodór to nośnik energii, który może stać się ważnym filarem transformacji polskiej gospodarki. Budowa i rozwój polskiej gospodarki opartej o wodór pozwolą osiągnąć neutralności klimatyczną, utrzymać konkurencyjności polskiej gospodarki, a przy tym wykorzystać naszą obecną, wiodącą rolę producenta wodoru - podał resort.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa także dzięki pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej pod nazwą Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.