Sygnatariusze umowy

 autor: MD

otrzymają projekt wniosku notyfikacyjnego
W Warszawie w poniedziałek, 24 stycznia, odbyło się spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa. O rozmowy postulowała strona związkowa, w której ocenie rząd nie realizował zapisów zwartych w dokumencie. W czasie spotkania strony ustaliły m.in., że projekt wniosku notyfikacyjnego, bez informacji wrażliwych zostanie przekazany sygnatariuszom umowy społecznej. Kolejne spotkanie zaplanowano na 10 lutego.
„Podstawa wniosku notyfikacyjnego, szczególnie w zakresie osi czasu i programów operacyjnych będą zapisy umowy społecznej. Projekt wniosku notyfikacyjnego zostanie przekazany stronie społecznej równocześnie z przekazaniem do opinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów” - napisano w notatce po spotkaniu, której treść w mediach społecznoścowych udostępniły związki zawodowe.
Ponadto na spotkaniu, w którym uczestniczył m.in. wicepremier i szef resortu aktywów państowowych Jacek Sasin, ustalono, że kontynuowane będą prace nad projektem ustawy o Funduszu Transformacji Śląska, a projekt – w najbliższym możliwym terminie – zostanie wniesiony pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
Ustalano także termin kolejnego spotkania. Wyznaczone je na 10 lutego i dodano, że sygnatariusze umowy społecznej będą się spotykać cyklicznie. W lutowym spotkaniu ma zostać zaproponowana formuła powołania pełnomocnika ds. transformacji województwa śląskiego.
W trakcie rozmów, które odbyły się Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” strona rządowa poinformowała o stanie prac nad realizacją rozdziału II umowy społecznej – niskoemisyjne projekty węglowe. Jak napisano w notatce „Strona Społeczna uznała za konieczne przyspieszenie tych inwestycji”.
Za konieczne uznano także, rozpoczęcie procesu renegocjacji elementów kosztowych umowy społecznej w zakresie planów operacyjnych, w związku ze wzrostem kosztów funkcjonowania sektora górnictwa węgla kamiennego. Wskazano również reprezentanta strony związkowej jako obserwatora w procesie notyfikacji.
Jak poinformowała służby prasowe MAP, wicepremier Jacek Sasin na spotkaniu przedstawił informacje nt. przygotowania Nowego Systemu Wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce, w tym przygotowania do złożenia wniosku notyfikacyjnego do KE.
Podpisana w maju ubiegłego roku umowa społeczna jest wdrażana. Wraz z partnerami rozmawiamy o sposobach realizacji poszczególnych elementów umowy. Naszym priorytetem w dalszym ciągu pozostaje przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji – powiedział szef resortu aktywów państwowych, cytowany w komunikacie resortu. 
Przypomnijmy, że postulat spotkania ze stroną rządowa na temat umowy społecznej 13 stycznia wysunęły związki zawodowe, których przedstawiciele złożyli podpisy na umowie społecznej w maju 2021 r. Strona społeczna zarzuciła rządowi brak realizacji zapisów dokumentu i wystosowała ultimatum – do 21 stycznia odpowiedź w sprawie rozmów o dokumencie lub protesty podobne do tych, które miały miejsce na Śląsku kilka lat temu. Zaproszenie na rozmowy 18 stycznia wystosował do związkowców wicepremier Jacek Sasin.