Powstała Śląsko–Małopolska Dolina Wodorowa

Piotr Myszor
 
20 firm, uczelni i instytucji powołało w Katowicach
Śląsko–Małopolską Dolinę Wodorową. To druga w kolejności powstania i największa pod względem wielkości i potencjału dolina wodorowa w Polsce. Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego.
Skrócenie odległości między centrami podaży a popytu, integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów - to zyskujemy tworząc doliny wodorowe – powiedział wiceminister Ireneusz Zyska.
Polska Strategia Wodorowa zakłada powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych, a w Katowicach Ireneusz Zyska mówił już, że może ich powstać 8.
Podkarpacka Dolina Wodorowa ma się specjalizować w wykorzystaniu wodoru w silnikach lotniczych. Śląsko-małopolska to oczywiście energia, ale także motoryzacja.
Powstanie Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, której inicjatorem była Agencja Rozwoju Przemysłu to przede wszystkim realizacja Polskiej Strategii Wodorowej. Podpisanie aktu erekcyjnego miało miejsce 31 stycznia 2022 r. w Muzeum Śląskim w Katowicach. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, wojewodowie śląski i małopolski, osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. reprezentował wiceprezes Paweł Kolczyński.
Ireneusz Zyska zwracał uwagę na to, że dolina powstaje w regionach, które stworzyły wcześniej silny łańcuch wartości związanych z tradycyjną energetyką i przemysłem.
Cieszę się, że to właśnie tutaj, czyli w regionie, którego transformacja energetyczna szczególnie dotyczy, powstaje właśnie jedna z dolin wodorowych. Wierzę, że jest to ważny krok w stronę realizacji konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej, a innowacyjne projekty inwestycyjne przyczynią się do dalszego rozwoju naszego województwa – powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Ponadregionalny hub wodorowy
- Dla Małopolski to bardzo znaczące wydarzenie. Dolina Wodorowa, która połączy Śląsk z Małopolską, stanie się ponadregionalnym miejsce uruchamiania konkretnych przedsięwzięć w ramach gospodarki wodorowej. To nowe horyzonty przemysłu i zupełnie nowa jakość. Polski rząd stawia właśnie na takie innowacyjne projekty. Wodór może mieć szerokie zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle i transporcie, co z perspektywy Małopolski jest niezwykle istotne – uważa wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Rola wodoru w gospodarce, a szczególnie jego potencjał dekarbonizacji przemysłu, ciepłownictwa i transportu rosną. Uwzględnienie technologii wodorowych w polityce rozwojowej państwa, ich doskonalenie, budowa kompetencji oraz tworzenie polskich produktów eksportowych jest strategicznym wyzwaniem i wymaga podejścia opartego na łańcuchu dostaw. Skrócenie odległości między centrami podaży a popytu, integracja sektorów, znalezienie partnerów biznesowych i optymalizacja procesów i kosztów, to konkretne możliwości, jakie zyskujemy tworząc doliny wodorowe – mówi wiceminister Ireneusz Zyska, który uważa, że optymalizacja kosztów tak, by każdy użytkownik mógł pozwolić sobie na wykorzystanie technologii wodorowych to podstawowe wyzwanie.
 Polska Strategia Wodorowa zakłada powstanie co najmniej 5 dolin wodorowych, a w Katowicach Ireneusz Zyska mówił już, że może ich powstać 8. Dolina śląsko – małopolska jest drugą w kolejności powstania, ale najważniejsza pod względem wielkości i potencjału. 
Rząd szuka operatora
Ireneusz Zyska powiedział też, że rząd pracuje nad powołaniem operatora ekosystemu dolin wodorowych. Będzie to instytucja wspierająca i koordynująca działanie dolin, pomagająca w uzyskaniu i optymalizacji finansowania. Każda z dolin ma mieć swoją specyfikę – pierwsza, Podkarpacka Dolina Wodorowa ma się specjalizować w wykorzystaniu wodoru w silnikach lotniczych. Śląsko – małopolska to oczywiście energia, ale także motoryzacja. - To wielka szansa, żeby w dobie transformacji energetycznej Śląsk pozostał sercem gospodarki – powiedział Ireneusz Zyska.
Członkowie założyciele Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej to osoby związanie ze środowiskiem biznesowym, naukowym i samorządowym obu regionów. W pierwszym zarządzie znaleźli się profesorowie Jerzy Lis, rektor AGH i Arkadiusz Mężyk rektor Politechniki Śląskiej, którzy zostali wiceprezesami stowarzyszenia. Na jego czele stanął Mirosław Skibski, dyrektor oddziału ARP w Katowicach. Skład zarządu uzupełnili Emilia Makarewicz, dyrektor rozwoju projektów wodorowych w Polenergii oraz Grzegorz Semerjak, dyrektor ds. technologii i rozwoju Orlen Południe.
Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarki wodorowej oraz dążenie do zbudowania gałęzi śląsko-małopolskiego przemysłu wodorowego, w tym opartego na produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii produkowanej z instalacji OZE oraz jego wykorzystanie w energetyce, w tym cieplnej, transporcie i infrastrukturze oraz przemyśle – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, który pełnił rolę gospodarza uroczystości.
Katowicki Oddział ARP koordynuje prace związane z tworzeniem Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, w pierwszym okresie w jego biurach stowarzyszenie będzie miało siedzibę. Oddział prowadzi także nowopowstały ogólnopolski portal wodorowy h2poland.eu, na którym można znaleźć informacje na temat m.in. rozwoju dolin wodorowych w kraju.