Innowacyjna technologia

autor: KAJ

przyczynia się do zmniejszenia wielkości emisji zanieczyszczeń
Już jutro, 7 września, drugiego dnia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, przewodnim tematem dyskusji będzie metan. W ramach konferencji „Metan z kopalń węgla kamiennego – stan aktualny i wyzwania” eksperci rozmawiać będą m.in. o metodach kontroli i monitorowania emisji metanu, regulacjach prawnych w tym względzie czy technologiach wychwytywania i wykorzystywania gazu pochodzącego z kopalń.
Sukcesy na tym polu zaprezentuje Jastrzebska Spółka Węglowa.
Jak wiadomo pożary endogeniczne w podziemnych kopalniach węgla kamiennego stanowią wciąż spory problem. Są one następstwem utleniania się węgla w sprzyjających warunkach. Surowiec utlenia się w temperaturze otoczenia, co w warunkach słabego chłodzenia przyspiesza proces samozagrzewania węgla powodując zagrożenia dla pracującej załogi.
Najbardziej niezawodną i bezpieczną metodą jest inertyzacja azotem i dwutlenkiem węgla. Zastosowano ją w ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka. Działa tam, oprócz standardowych wytwornic azotu, jedyna na świecie instalacja, powstała na bazie innowacyjnej technologii intertyzacji zrobów z wykorzystaniem spalin silnika gazowego.
Obecnie instalacja wykorzystywana jest do podawania gazów do zrobów ściany B-34 w pokładzie 407/1-2. To właśnie ten rejon kopalni, z uwagi na układ niwelacyjny wyrobisk oraz skłonność do samozapalenia węgla, został wyznaczony do prowadzenia profilaktyki przeciwpożarowej z zastosowaniem inertyzacji. Pozostałe nie są obarczone aż tak wysokim zagrożeniem samozapalenia się węgla. Jednak w razie potrzeby do każdego zagrożonego rejonu można będzie bez problemu podać rurociągami azot wraz z dwutlenkiem węgla.
Innowacyjna technologia przyczynia się do zmniejszenia wielkości emisji zanieczyszczeń w sektorze górnictwa, a jednocześnie do poprawy skuteczności intertyzacji. To równie istotne, jak zdobywanie nowej wiedzy o procesach utleniania różnych typów węgla, przepływach powietrza w wyrobiskach zagrożonych pożarem i nowych technologiach zapobiegania powstawaniu pożarów endogenicznych.
Instalacja w ruchu Borynia to całkowicie polska myśl techniczna, której autorami są m.in. naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa. Została sfinansowana m.in. z funduszy europejskich.