Ile jest guzików

autor: KRA

przy mundurze górniczym i dlaczego akurat tyle
Są to chyba najczęściej zadawane pytania w trakcie konkursów poświęconych górniczej tradycji. Pierwsze z nich – ile jest guzików przy mundurze górniczym, drugie – dlaczego akurat tyle?
Jeżeli w pobliżu jest górnik w galowym mundurze, to odpowiedź na pierwsze pytanie nie jest trudna. Można policzyć – 9 dużych złotych knefli służących do zapięcia czarnej kurtki, po pięć mniejszych na patkach z aksamitu na piersiach i tyle samo na aksamitnych wykończeniach rękawów. Łatwo podsumować tę wyliczankę – 29. I tyle właśnie lat miała żyć patronka górników św. Barbara i ta liczba guzików przy mundurze ma symbolizować jej wiek, w którym poniosła męczeńską śmierć.
Jest to jednak bardziej w sferze tradycji niż faktów. Trudno dokładnie określić wiek kogoś, jeżeli nie ma pewności co do daty urodzenia i także śmierci.
Szukając informacji o życiorysie patronki górniczego stanu, można się dowiedzieć, że urodziła się na przełomie III i IV w. w Nikomedii, stolicy Bitynii, dziś teren Turcji. Data jej śmierci też nie jest dokładnie znana i przypuszcza się, że stało się to w Nikomedii, w 305 lub 306 r., i miała ją ponieść z ręki swojego ojca.
Symbolika jednak rządzi się swoimi prawami.