Listopad i grudzień

autor: Maciej Dorosiński

 to czas akademii i karczm piwnych, na których świętuje górniczy stan
Pierwsze uroczystości barbórkowe i karczmy piwne już się odbyły. Pod koniec października świętowali pracownicy Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa z Grupy KGHM. Kilkanaście dni temu swoją karczmę zorganizował Węglokoks. Uczestniczył w niej m.in. wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Urodzaj imprez związanych z obchodami Dnia Górnika przypada jednak na koniec listopada i grudzień. Warto dodać, że górniczy stan wraca do świętowania w pełnym wymiarze po okresie przerwy spowodowanej pandemią. 
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w ramach Barbórki 4 grudnia odbędzie się msza św. Udział w niej zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Nabożeństwo zostanie odprawione w parafii Podwyższenie Krzyża Świętego w Pawłowicach, znajdującej się w pobliżu należącej do spółki kopalni Pniówek. Jego początek zaplanowano na godz. 13.00. W spółce żadne inne uroczystości nie będą miały miejsca. Przypomnijmy, że w kwietniu w KWK Pniówek i ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka doszło do katastrof, w których zginęło łącznie 19 górników. W tej pierwszej kopalni wciąż pod ziemią znajduje się 7 osób, do których nie można dotrzeć z powodu warunków panujących w wyrobisku. 
Ogólnopolskie spotkanie w Gliwicach
W Głównym Instytucie Górnictwa barbórkowe obchody odbędą się 28 listopada. Uroczysta akademia zgodnie z tradycją będzie połączona z promocjami doktorskimi. Dzień później świętować będą Wyższy Urząd Górniczy oraz Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego.
- Tradycją jest, że tego dnia robimy pamiątkowe zdjęcie przed siedzibą Urzędu. Potem udamy się na nabożeństwo, które rozpocznie się o godz. 9.00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Natomiast na godz. 11.00 zaplanowana jest akademia w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, na której zostaną wręczone m.in. odznaczenia oraz szpady górnicze – powiedziała „TG” Anna Świniarska-Tadla, rzeczniczka WUG.
Ratownicy z bytomskiej Stacji obchody rozpoczną od mszy, która zostanie odprawiona o godz. 8.00 w kościele pw. św. Anny w Bytomiu. Potem złożą kwiaty pod pomnikiem Ku Czci Poległych na Służbie Ratowników Górniczych i udadzą się na akademię, która odbędzie się w siedzibie Stacji. W jej programie jest wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych.
Mająca siedzibę w Bytomiu Spółka Restrukturyzacji Kopalń swoje uroczystości barbórkowe zaplanowała na 1 grudnia. W ich ramach w samo południe odbędzie się msza w kościele św. Józefa Robotnika w Bytomiu. Poprzedzi ją przemarsz spod siedziby spółki z udziałem orkiestry górniczej. Po nabożeństwie da ona krótki występ przed kościołem. Barbórkowa biesiada jest natomiast zaplanowana w SRK na 3 grudnia.
1 grudnia w ramach Ogólnopolskiego Barbórkowego Spotkania Gwarków odbędzie się na Politechnice Śląskiej konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne Polski dziś – szanse i zagrożenia”. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy o 13.30. Dzień później na uczelni odbędą się właściwe obchody Dnia Górnika, właśnie w ramach Ogólnopolskiego Barbórkowego Spotkania Gwarków. Uczestnicy spotkają się rano na mszy w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gliwicach. Po nabożeństwie przejdą na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, gdzie złożą kwiaty pod pomnikiem św. Barbary. O godz. 13.30 ma rozpocząć się akademia barbórkowa, poprzedzi ją spotkanie władz uczelni i wydziału z przedstawicielami przemysłu. Po południu uroczystości przeniosą się do Areny Gliwice. To tam o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie gwarków.
Na wschodzie, zachodzie, południu
2 grudnia barbórkowe obchody rozpoczną się także w LW Bogdanka oraz KGHM Polska Miedź. Na Lubelszczyźnie ich pierwszym etapem będzie spotkanie w cechowni i wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Dzień później o godz. 9.00 w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej odbędzie się msza św. O godz. 11.00 w cechowni zaplanowano uroczystość, na której wręczone zostaną odznaczenia i wyróżnienia. W samą Barbórkę, 4 grudnia, mieszkańców Łęcznej czeka natomiast górnicza pobudka. O 6.00 rano ulicami miasta przejdzie orkiestra górnicza – poinformował portal netTG.pl Marcin Kujawiak z LW Bogdanka.
W miedziowym zagłębiu barbórkowe obchody rozpocznie akademia, która 2 grudnia odbędzie się w Centrum Kultury „Muza” w Lubinie. Podczas uroczystości odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i wyróżnień jubileuszowych pracownikom Polskiej Miedzi.
Po zakończeniu akademii tradycyjnie już ulicami Lubina przejdzie Pochód Lisa Majora. Jak podała spółka, zorganizowane będą również tradycyjne górnicze biesiady. Centralna karczma piwna odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej RCS w Lubinie, a górniczy comber babski w hali widowiskowo-sportowej w Głogowie. Natomiast 4 grudnia w Lubinie, Polkowicach i Głogowie rozpocznie się od górniczych pobudek. Następnie o godzinie 9.00 w kościele Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie zaplanowana jest uroczysta msza w intencji górników oraz ich rodzin.
Natomiast 3 grudnia w katowickiej Akademii Muzycznej świętować będzie Polska Grupa Górnicza. Poza tym imprezy barbórkowe organizują także kopalnie wchodzące w skład spółki. 25 listopada akademie i biesiady odbędą się w ruchach Jankowice i i Marcel kopalni ROW i w KWK Ruda. 3 grudnia będą świętować górnicy z kopalń: Bolesław Śmiały, Mysłowice-Wesoła, Piast-Ziemowit. Sześć dni później zaplanowane są obchody w ruchach Chwałowice i Rydułtowy KWK ROW, a dzień później w gliwickiej Sośnicy i w katowickiej kopalni Staszic-Wujek. Ponadto odbędą się nabożeństwa w intencji górników i ich rodzin.
4 grudnia, w dniu św. Barbary, obchody odbędą się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Odprawiona zostanie msza w kolegiacie św. Anny. Ponadto 9 grudnia odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika, po nim zaplanowano biesiadę górniczą.