Chilijska kopalnia

autor: MD

 KGHM ma rekordowe wskaźniki w zakresie bezpieczeństwa pracy
Należąca do KGHM chilijska kopalnia SierraGorda otrzymała nagrodę za zarządzanie bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy. O wyróżnieniu tym miedziowy koncern poinformował w swoich mediach społecznościowych. 
Nagroda „Premio Seguridad y Salud Ocupacional 2022” w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia w pracy została przyznana przez Mutual de Seguridad - organizację zajmującą się promowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 
W 2022 r. Sierra Gorda osiągnęła wskaźnik na poziomie 0,59, który jest jednym z najniższych wskaźników wypadkowości w chilijskim górnictwie. Według danych chilijskiej Państwowej Służby Geologicznej i Górniczej - Sernageomin, średni wskaźnik częstotliwości wypadków w minionym roku w chilijskim przemyśle wydobywczym wyniósł 1,41.
Wskaźnik wypadkowości znajduje również odzwierciedlenie w międzynarodowym wskaźniku TRIFR (Total Recordable Injury Frequency Rate) na milion godzin pracy, gdzie Sierra Gorda uzyskała w ubiegłym roku wynik na poziomie 0,85, osiągając rekord w historii firmy.
Odkrywkowa kopalnia złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda w Chile jest dużym projektem górniczym z wieloletnią perspektywą operacyjną, który został uruchomiony w czerwcu 2014 r. Kopalnia położona jest w Chile – na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, około 60 km na południowy zachód od miasta Calama, na wysokości około 1700 m n.p.m.  Sierra Gorda operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym zarówno siarczkowe i tlenkowe rudy miedzi.
Wydobycie obejmuje urabianie za pomocą materiałów wybuchowych, załadunek oraz transport rudy wozidłami do zakładu przeróbczego, o mocy przerobowej wynoszącej średnio 110 tys. t rudy dziennie, gdzie poddawana jest procesowi kruszenia i mielenia. Do flotacji rudy wykorzystywana jest instalacja z separacją koncentratu molibdenu. Poprzez optymalizację wykorzystania obecnej infrastruktury oraz niezbędne inwestycje planowane jest zwiększenie zdolności przerobowych zakładu.
Pozyskiwana ruda tlenkowa składowana jest w celu późniejszego przerobu na hałdzie w ramach projektu Sierra Gorda Oxide.
Produkowany w Sierra Gorda koncentrat miedzi jest przewożony m.in. do portu Antofagasta, a stamtąd wysyłany drogą morską do hut na świecie. Kopalnia posiada również potencjał eksploracyjny w sąsiadujących obszarach.
Sierra Gorda wykorzystuje wodę morską, pochodzącą z systemów chłodzenia elektrowni w mieście Mejillones. Zamiast trafiać znów do oceanu, woda jest przepompowywana do kopalni rurociągiem o długości około 144 km.