Czeski magnat przemysłowy

autor: KAJ  

 wyzbywa się udziałów w niemieckim górnictwie i energetyce węglowej
 Były właściciel przedsiębiorstwa PG Silesia, Holding Energetyczno-Przemysłowy EPH biznesmena Daniela Křetínskiego, sfinalizował przed końcem roku sprzedaż 50 proc. udziałów w niemieckiej grupie LEAG. Obecnie firma należy do spółki EP Energy Transition (EPETr). Podobnie jak EPH, jest spółką córką EP Corporate Group.
Niemiecka firma Lausitz Energie (LEAG) zajmuje się wydobyciem węgla i produkcją energii elektrycznej. Z udostępnionych przez nią informacji wynika, że jest największą firmą energetyczną w na wschodzie Niemiec. W czerwcu br. ogłosiła, że planuje budowę systemu magazynowania energii odnawialnej kosztem 200 mln euro, czyli ok. 4,8 mld koron.
Jak poinformował Czeską Agencję Prasową rzecznik EPH Daniel Častvaj, do końca 2025 r. nowa spółka powinna przejąć także udziały w Grupie Mibrag Energy. Nie podał jednak szczegółów transferu.
Zdaniem Častvaja przeniesienie udziałów w niemieckich spółkach do nowego podmiotu PE Energy Transition powinno, wraz z zamykaniem elektrowni węglowych i zastępowaniem innych aktywów produkcyjnych elektrowniami lub ciepłowniami o niskiej lub zerowej emisji, doprowadzić do sytuacji, że w 2025 r. EPH prawie zupełnie wyzbędzie się aktywów węglowych. W swych wcześniejszych planach jego kierownictwo nosiło się z zamiarem całkowitego wyjścia z węgla najpóźniej do 2030 r.
EP Energy Transition planuje położyć szczególny nacisk na rozwój projektów w zakresie energii odnawialnej w celu osiągnięcia całkowitej mocy zainstalowanej wynoszącej ponad siedem gigawatów. Inicjatywa obejmuje również zastąpienie istniejących krytycznych mocy wytwórczych wysokosprawnymi elektrowniami gazowymi, które będą gotowe do spalania wodoru.
- Ponadto grupa ma współpracować przy innych projektach transformacji energetycznej oraz aktywnie współpracować ze związkami zawodowymi, samorządami i rządem – powiedział Častvaj.
Dodał, że oczekiwany, całkowity wolumen inwestycji w te projekty szacowany jest obecnie na poziomie około dziesięć miliardów euro.