autor: MOKR
Zwiedzajmy je przez cały rok
Podziemne trasy turystyczne to jedne z największych atrakcji regionów, w których dominował przemysł górniczy. Dzisiaj zabytkowe kopalnie możemy zwiedzać o każdej porze roku. Warto to zrobić nie tylko wtedy, gdy zbliża się Barbórka.
Niewiele osób wie, że okręgowe urzędy górnicze nadzorują działalność aż kilkunastu tras turystycznych. „Mówiąc bardziej precyzyjnie i naszym, fachowym językiem, nadzorujemy zakłady prowadzące określone roboty podziemne z zastosowaniem techniki górniczej w celach ochrony zabytków i adaptacji wyrobisk górniczych dla potrzeb ruchu turystycznego” – czytamy w mediach społecznościowych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Dwa takie zakłady nadzoruje OUG w Katowicach. To Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu wraz ze Sztolnią Królowa Luiza oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga - obiekt światowego dziedzictwa UNESCO.
Dwa miejsca przeznaczone dla ruchu turystycznego pozostają pod nadzorem OUG w Kielcach. To z kolei Krzemionki Opatowskie oraz Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu.
OUG w Krakowie też czuwa nad bezpieczeństwem turystów w dwóch miejscach. Mowa oczywiście o Kopalni Soli Wieliczka oraz Kopalni Soli Bochnia.
Najwięcej, bo aż 9 zakładów prowadzących określone roboty podziemne z zastosowaniem techniki górniczej w celach ochrony zabytków i adaptacji wyrobisk górniczych dla potrzeb ruchu turystycznego nadzoruje OUG we Wrocławiu. To m.in. Kopalnia Uranu w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Kopalnia św. Jan w Krobicy Podziemna Trasa Turystyczna, Kopalnia Podgórze czy Dawna Kopalnia - Nowa Ruda.