autor: MOKR
Nasze górnictwo będzie się kończyć
O tym, na czym opiera się dzisiaj działalność Głównego Instytutu Górnictwa, czy dalej jest mocno związany z przemysłem ciężkim i jakie ma plany w 100-lecie działalności opowiada Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, w filmie nagranym specjalnie dla portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
Główny Instytut Górnictwa w tym roku obchodzi 100-lecie założenia, jego działalność opiera się na dwóch podstawowych obszarach.
Pierwszy to górnictwo, jesteśmy wierni temu sektorowi, który wspomagamy w części naukowej. Natomiast z tego powodu, że przemysł górniczy zawsze oddziaływał na środowisko, w GIG wykształcono bardzo duże kompetencje związane z tymi zagadnieniami - tłumaczy dyrektor Jarosław Zagórowski. - Dzisiaj mamy swoje ambicje jako Instytut, chcemy się także znaleźć w nowoczesnej energetyce.
Jarosław Zagórowski zwrócił uwagę, jak ważna jest współpraca z władzami samorządowymi, które będą ponosić skutki transformacji.
Chcemy jak najmocniej wykorzystać potencjał naszego regionu. Instytut nadal będzie wspierał górnictwo i przemysł, ale także projekty dla środowiska - zaznaczył.
- Nasze górnictwo będzie coraz mniejsze, zakłady będą likwidowane, złoża będą się kończyć. O tym wszyscy wiemy, ale to jest proces, który będzie trwał przez wiele lat. Warto więc wykorzystać czas, by dobrze przeprowadzić zmiany. Jeśli zakład górniczy będzie musiał się zlikwidować, to warto zrobić to tak, by na jego bazie powstało coś nowego - dodał.