Górnicze muzeum wyróżnione w Europie

autor: MOKR

 
 Muzeum Górnictwa Węglowego znalazło się w ostatnim newsletterze European Heritage Hub. Doceniono rolę muzeum w transformacji miasta, a przede wszystkim wykorzystanie dwóch byłych kopalni węgla do celów turystycznych, edukacyjnych i kulturalnych.
O roli Muzeum w transformacji Zabrza, miasta zbudowanego na węglu i odrodzonego dzięki dziedzictwu przemysłowemu w nowoczesne centrum kultury, można przeczytać w artykule European Heritage Hub (to jeden z największych projektów w zakresie dziedzictwa kulturowego obejmujący swym zasięgiem całą Europę, którego celem jest wsparcie zielonej, społecznej i cyfrowej transformacji).
Dzięki ponownemu wykorzystaniu dwóch z ośmiu byłych kopalń węgla, muzeum stoi na straży tożsamości regionalnej, zachowując dziedzictwo przemysłowe, a jednocześnie wytyczając nowe ścieżki dzięki cyfrowej innowacji. Instytucja bazuje na zaawansowanych technikach, aby chronić historię i angażować współczesną publiczność. Jednym z flagowych projektów jest szeroko zakrojona digitalizacja zapisów górniczych, map i artefaktów, tworząca cyfrowe archiwum. Jednak ambicje muzeum wykraczają daleko poza statyczne archiwa” - czytamy w tekście.
W publikacji zwrócono uwagę na pracę zespołu zajmującego się digitalizacją. Aby udokumentować zanikające krajobrazy przemysłowe Zabrza wykorzystuje się drony sterowane za pomocą GPS do szybkiego rejestrowania trójwymiarowych modeli struktur powierzchniowych o wysokiej rozdzielczości.
Podkreślono też relacje placówki z mieszkańcami Zabrza. Byli górnicy i inni pracownicy są zatrudniani przez muzeum. - Zaangażowanie lokalnej społeczności jest niezbędne – mówił cytowany w artykule Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego. - Współpraca z byłymi górnikami, historykami i pasjonatami zapewnia, że nasza praca nie dotyczy tylko technologii, ale także zachowania ludzkich narracji stojących za tymi miejscami.