Moje życie po wypadku

Podsumowanie konkursu

„Moje życie po wypadku”

 

Konkurs literacki „Moje życie po wypadku” organizowany był w ramach projektu „Bezpieczna praca - bezpieczna rodzina. Promocja Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w aspekcie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Od złożenia kwiatów pod pomnikiem i tablicą upamiętniającą ratowników górniczych, którzy ulegli wypadkom śmiertelnym podczas akcji i zapalenia symbolicznych zniczy rozpoczęło się w dniu 24 marca 2011 r. spotkanie uczestników i organizatorów konkursu literackiego „Moje życie po wypadku”.

Na konkurs wpłynęło 56 prac literackich, a twórcami opracowań byli ratownicy, wdowy i dzieci poszkodowanych pracowników.

W spotkaniu, zorganizowanym w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu, wzięli udział laureaci i uczestnicy konkursu, oraz m. in. wicewojewoda śląski Stanisław Dąbrowa, reprezentanci partnerów projektu: prof. Józef Dubiński - dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, Piotr Luberta - przewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce, Bogdan Ćwięk Prezes Fundacji Rodzin Górniczych, Wojciech Magiera wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego, przedstawiciele spółek węglowych, delegaci z jednostek ratowniczych z Lubina i Tarnobrzegu, a także członkowie komisji konkursowej z jej przewodniczącym prof. Wojciechem Świątkiewiczem. Zaproszonych gości przywitał wiceprezes CSRG S.A. w Bytomiu Krzysztof Kubera. Po krótkich mowach przywitalnych, przez Dubińskiego, Ćwięka, Świątkiewicza i Lubertę dalsze uroczyste spotkanie prowadziła koordynator projektu - Sylwia Jarosławska-Sobór

W gronie laureatów konkursu znalazło się dziesięć osób:

  1. Lucyna Bekier
  2. Małgorzata Brokos
  3. Zdzisława Holona
  4. Dawid Kubiak
  5. Anna Niczyporuk
  6. Krzysztof Niemczyk
  7. Patrycja Partyka
  8. Teresa Sewina
  9. Przemysław Wardęga
  10. Adrian Włodarczyk

Dziesięciu laureatów otrzymało nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Prace, które wpłynęły na konkurs opublikowane zostaną w formie książki.

Podczas spotkania przewodniczący Kapituły Bronisław Wątroba i przedstawiciel Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego Konstanty Wolny przekazał medal pamiątkowy „Pszociel Ślonskiej Godki” dla Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka, za Patronat Honorowy nad ww. konkursem i za wkład pracy w zakresie promowania kultury śląskiej.

Na zakończenie podczas poczęstunku, nie było końca rozmów z autorami bardzo ciekawych tekstów.