List otwarty - Mniejszości Niemieckiej do Jarosława Kaczyńskiego

Szanowni Państwo. Poniżej publikujemy List otwarty Mniejszości Niemieckiej do Jarosława Kaczyńskiego w sprawie ostatnich wypowiedzi Prezesa PiS w mediach.

 

Opole, dnia 28 września 2011 L.dz.: 737/IX/11
Szanowny Pan Jarosław Kaczyński
Prezes - Prawo i Sprawiedliwość Warszawa
List otwarty - Szanowny Panie Prezesie!
Podczas Pańskiej ostatniej wizyty na Śląsku zaskoczyła nas Pana wypowiedź, która w ustach lidera największej partii opozycyjnej w Polsce oznacza po raz kolejny dowód niewiedzy na temat spuścizny kulturowej tego regionu.
W swej wypowiedzi cytowanej przez media, stwierdził Pan, iż „Śląsk to także nasza marka, musimy ją odbudować i uczynić polskim atutem. Ślązak, polski Ślązak, zasługuje na więcej”. Interpretując tą wypowiedź możemy dojść do wniosku, iż „niemiecki Ślązak nie zasługuje na więcej”. Czy to odpowiada prawom konstytucyjnym mówiącym o tym, iż wszyscy obywatele Polski bez względu na narodowość są równi? Czy jest to zgodne z międzynarodowymi konwencjami i ustawą o mniejszościach? Wreszcie jaki z tej wypowiedzi wyłania się Pana stosunek do samego Śląska i Ślązaków. Region ten i jego mieszkańców zawsze wyróżniała otwartość na inne kultury. Śląsk przez wieki charakteryzował się wielokulturowością, wielojęzycznością i wielonarodowością. Śląsk wydał wielkich twórców nauki i kultury zarówno dla spuścizny kulturowej Polski jak i Niemiec. Ślązakami byli zarówno Jan Cybis jak i Joseph von Eichendorff. Śląsk jest zarówno częścią polskiej jak i niemieckiej kultury, która przez wieki była tu obecna i obecna jest dzisiaj poprzez najliczniejszą w kraju mniejszość niemiecką. Swoją wypowiedzią próbuje Pan zubożyć pojęcie Śląska, ale także dotyka ludzi go zamieszkujących.
Żadna kampania nie zwalnia od respektowania praw człowieka, których podstawową wartością jest zasada równości. Biorąc pod uwagę fakt, że Pana wypowiedź po raz kolejny wydaje się naruszać prawa części obywateli Polski, więc nie traktujemy jej jedynie w kategoriach kampanii wyborczej.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana z apelem o jasne odniesienie się do kwestii praw mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę. Czy w Pana opinii tylko obywatele polskiej narodowości zasługują na więcej? A co z polskimi obywatelami innych narodowości, którzy na co dzień pracują na rzecz rozwoju Polski płacąc w tym kraju podatki. Jaka jest ich rola w Pana opinii? Czy dostrzega Pan w Polsce miejsce dla ich kultury i języka?
Ze względu na ważkość tego tematu dla reprezentowanej przez nas grupy społecznej liczymy na szybkie ustosunkowanie się Pana do tych kwestii.
Z wyrazami szacunku


Bernard Gaida, Przewodniczący ZNSSK

Norbert Rasch, Przewodniczący TSKN