W Górniczej o przyszłości Śląska i górnictwa

Portal gospodarka i ludzie  autor: BAR

Jak będzie wyglądać polska energetyka za 10, czy 20 lat?
Jak zmieni się Śląsk? Jaka przyszłość czeka górnictwo węglowe w naszym kraju? To pytania, które przewijały się przez sesje tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zorganizowanego w minionym tygodniu w Katowicach.
Podczas tej trzydniowej debaty poruszono wiele istotnych dla branży górniczej i energetycznej kwestii, o których szeroko piszemy w najbliższym numerze Trybuny Górniczej. Ukaże się on w czwartek, 10 września.
Komisja Europejska opublikowała nową listę surowców uznanych za krytyczne, między innymi z punktu widzenia Zielonego Ładu. Utrzymał się na niej węgiel koksowy. Co to oznacza dla przemysłu węglowego w naszym kraju? Odpowiedź znajdziemy w zamieszczonym w najnowszej Górniczej wywiadzie z prof. Jerzym Buzkiem, europarlamentarzystą, byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
 Sytuacja górnictwa nie jest łatwa. Wynika to z modelu polityki klimatycznej Unii Europejskiej, której regulacje wpływają na rentowność sektora węgla kamiennego, a dodatkowo mamy spadek popytu na węgiel ze strony energetyki zawodowej – tak obecną kondycję górnictwa w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego ocenił wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Więcej również w najnowszym wydaniu naszego tygodnika.
Na łamach Górniczej relacjonujemy w tym tygodniu także obchody 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli tzw. urodzin Solidarności. W zorganizowanych na Śląsku obchodach tego jubileuszu uczestniczył m.in. premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu stwierdził on, że Solidarność to azymut działania rządu. – To kierunek, który wytycza politykę każdego dobrego rządu – powiedział.
W Trybunie Górniczej staramy się jak najczęściej pokazywać tych, którzy są najbliżej procesu wydobycia węgla. Tym razem na naszych łamach goszczą Górnicy z oddziału MMUD4Z ruchu Ziemowit. Mają pełne ręce roboty. Demontowanie i ponowne montowanie sekcji opanowali do perfekcji.
Zapraszamy też do działu Po szychcie, gdzie w tym tygodniu o swojej niecodziennej pasji opowiada ratownik górniczy Dariusz Nawacki.
Najnowsza Górnicza już w czwartek, 10 września.