JSW przedstawiła wyniki finansowe

Portal gospodarka i ludzie  autor: JM

Podczas konferencji wynikowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej
przedstawiciele spółki zaznaczyli, że w trzecim kwartale nastąpił wyraźny wzrost sprzedaży koksu i węgla.
Przypomnijmy, że w ciągu 9 miesięcy br. Grupa Kapitałowa JSW odnotowała 1 088,6 mln zł straty netto wobec 704,4 mln zł zysku rok wcześniej. EBITDA bez zdarzeń jednorazowych ukształtowała się na poziomie -80,5 mln zł.
Trzeci kwartał był łatwiejszy niż drugi. Wydaje się, że w naszym przypadku, sytuacja związana z epidemią jest ustabilizowana – zaznaczył Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu JSW
W okresie dziewięciu miesięcy 2020 r. produkcja węgla wyniosła 10,6 mln t i była tym samym o 2,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Produkcja koksu wyniosła 2,4 mln ton i była niższa o 4 proc. w stosunku do tej sprzed roku.
Wolumen sprzedaży koksu w stosunku do drugiego kwartału 2020 r. wzrósł o ponad 54 proc. Natomiast w przypadku węgla spółka odnotowała wzrost sprzedaży o blisko 30 proc. Natomiast wciąż dużo niższe, w porównaniu do minionego roku, były ceny węgla metalurgicznego i koksu. Średnia cena węgla metalurgicznego wyniosła 457,13 zł za tonę, a więc była niższa o 32,4 proc. Podobny spadek dotyczył ceny sprzedaży koksu, która osiągnęła wartość 750,02 zł za tonę, a więc o 32,7 proc. niższą niż w analogicznym okresie ubiegłego roku
Artur Dyczko, wiceprezes ds. technicznych i operacyjnych, pozytywnie odniósł się do poziomu produkcji, który mimo przestojów zakładów związanych z pandemią koronawirusa był tylko nieznacznie niższy niż w analogicznym okresie minionego roku.
To co nas cieszy to fakt, że produkcja jest jednakowa. Można powiedzieć po chwilowym okresie spadków sytuacja wraca do normy. Pozytywny jest też tzw. mining cash cost (koszt wydobycia jednej tony węgla – przyp. aut.). Zgodnie z naszą strategią koncentrujemy się na stronie kosztowej i liczę, że te działania, które zostały podjęte przyniosą konkretne korzyści. W tej chwili jeśli chodzi o kwartał do kwartału mamy spadek tego kosztu o ponad 133 zł, natomiast porównując 2020 r. do 2019 r. to spadek o 23 zł To są te działania, które chcielibyśmy, żeby w przyszłym okresie determinowały naszą działalność – mówił Dyczko.
Na podobnym poziomie, co rok temu, kształtował się również wskaźnik wykonanych robót korytarzowych, który przekłada się na udostępnianie nowych partii złóż w kolejnych okresach. W ciągu 9 miesięcy zostało wykonanych 53 465 m robót korytarzowych – o 1,1 proc. mniej niż w ciągu trzech kwartałów minionego roku.
Roboty korytarzowe to nasza przyszłość. Mam nadzieję, że na koniec roku osiągniemy założenia z PTE – powiedział Dyczko.