Ponad 1800 chętnych na mieszkanie

Polska Agencja Prasowa

 Ponad 1,8 tys. wniosków wpłynęło do wtorku w trwającym od 11 stycznia br. naborze najemców
513 mieszkań powstających w ramach rządowego programu mieszkaniowego na katowickim osiedlu Nowy Nikiszowiec. Większość złożyli potencjalni nowi mieszkańcy Katowic. Nabór trwa do końca miesiąca.
Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka spółki PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk, do wtorku wpłynęło 1840 wniosków, w tym 884 od mieszkańców Katowic i 956 spoza tego miasta. Najwięcej chętnych chce wprowadzić się do lokali dwupokojowych, na które złożono 834 wnioski. 740 zgłoszeń dotyczy mieszkań trzypokojowych; w czteropokojowych chce zamieszkać 266 aplikujących.
Rozpoczęta ponad dwa lata temu inwestycja jest w Polsce największą powstającą w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus. Mieści się w pobliżu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych osiedli robotniczych w kraju - ponad 100-letniego Nikiszowca, na blisko 5,5-hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku.
Rozpoczęcie naboru najemców było kilkukrotnie przesuwane. Obecnie przedstawiciele PFRN przewidują, że proces potrwa cztery miesiące, aby rozpocząć zawieranie umów najmu w maju.
Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania w Nowym Nikiszowcu jest złożenie wniosku do końca stycznia 2021 r. i dostarczenie dokumentów do końca lutego. Pierwsza część naboru odbywa się online (przez stronę katowice.mdr.pl). Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów - na podstawie przyjętych wcześniej kryteriów społecznych ustalonych przez Radę Miasta Katowice.
Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, ludzie poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. "Jednak o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu może się ubiegać każdy, nawet osoby, które nie spełniają żadnego spośród tzw. kryteriów społecznych" - zaznaczyła Fiuk.
Druga część procedury - po stronie PFRN - będzie polegała na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców. To kwestie, czy są oni w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto, np. pensję z tytułu umowy o pracę czy dodatkowe dochody, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu. Każdy potencjalny najemca będzie też sprawdzony w BIG Infomonitorze.
Katowicka inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Nowym Nikiszowcu dostępne będą mieszkania różnej wielkości: 236 mieszkań dwupokojowych o metrażu 41-52 m kw., 196 trzypokojowych o powierzchni 52-80 m kw. oraz 81 mieszkań czteropokojowych liczących 70-95 m kw. Na osiedlu będzie też 14 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 32-219 m kw.
Nowe osiedle jest położone w pobliżu Mrówczej Górki i Nikiszowca, którego zabytkowa architektura inspirowała projektantów z warszawskiej pracowni 22Architekci. Układem urbanistycznym i wyglądem nowe domy nawiązują do pierwowzoru. Architekci zaproponowali charakterystyczny ceglasty kolor elewacji i rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Kolorystyka elewacji odnosi się do nikiszowskich tradycji. Poszczególne kwartały są na różnych etapach realizacji.
Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzona przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.