Smogobus czyli mobilny punkt informacji o dotacjach

  Polska Agencja Prasowa

 Aby zachęcać mieszkańców Sosnowca do wymiany kotłów węglowych
przy wsparciu finansowym rządu i samorządu, a także innych dotowanych inwestycji proekologicznych, sosnowiecki magistrat przygotował Smogobusa. Ma on do połowy kwietnia w sześciu kursach odwiedzić sześć dzielnic miasta.
Zgodnie z informacją rzecznika sosnowieckiego magistratu Rafała Łysego, Smogobus będzie jeździł do tamtejszych dzielnic w kolejne piątkowe popołudnia. Czekający w nim w godz. 12-17 urzędnicy mają odpowiadać na pytania związane z dotacjami, a także ew. pomagać wypełniać wnioski.
Według Łysego hybrydowy Smogobus odwiedzi te części miasta, w których domy jednorodzinne są najpopularniejszą zabudową, a także miejsca, gdzie problem smogu jest w Sosnowcu największy. 5 marca będzie w dzielnicy Porąbka, 12 marca w Klimontowie, 19 marca w Ostrowach Górniczych, 26 marca w Maczkach, 9 kwietnia w Starym Sosnowcu, a 16 kwietnia - w Jęzorze.
Od października do grudnia ub. roku podobny Smogobus jeździł po dzielnicach Katowic. Jak podał następnie katowicki magistrat, podczas 29 kursów w tym mieście udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów oraz przyjęto 160 wniosków o dotacje do takich wymian.
Niezależnie w środę władze Sosnowca zaczną kolportować do właścicieli domów jednorodzinnych 10 tys. ulotek informacyjnych. Jednym z elementów graficznych ulotek z logami miasta i samorządowej gazetki Kurier Miejski jest zdjęcie kobiecej ręki ze ścierką z mikrofibry oraz apelem: Oczyść powietrze!
Ulotki zawierają informacje o możliwościach pozyskania dofinansowania do wymiany starych pieców: z rządowych programów Czyste Powietrze i Stop Smog czy programu miejskiego. Mieszkańcy dowiedzą się też z ulotki o możliwościach uzyskania dotacji do usunięcia azbestu, przyłączenia się do kanalizacji i skorzystania z miejskiego programu Podlej Deszczem.
Ulotka przybliża ponadto terminy obowiązkowej wymiany starych pieców, narzucone obowiązującą od 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową (jednak bez odwołania się do tego czy jakiegokolwiek innego źródła). Zgodnie z uchwałą m.in. do końca 2021 r. należy w woj. śląskim zlikwidować piece używane powyżej 10 lat.
Na swoich ulotkach samorząd Sosnowca zaprasza też do uruchomionego w tym 200-tysięcznym mieście punktu obsługi rządowego programu Czyste Powietrze. Lokalni samorządowcy liczą, że punkt zwiększy zainteresowanie programem, do którego w ub. roku złożono tam mniej niż 100 wniosków.
Ogółem w 2020 r. mieszkańcy woj. śląskiego złożyli do programu Czyste Powietrze ponad 15,4 tys. wniosków; w ub.r. podpisano też ponad 15,5 tys. umów dot. wsparcia finansowego na wymianę starych źródeł ogrzewania. Najwięcej, 1228 wniosków, do programu złożono w Rybniku, gdzie punkt Czystego Powietrza działa od dwóch lat; zawarto tam też 1179 umów dot. wsparcia.
Aktywiści Zagłębiowskiego Alarmu Smogowy ogłosili pod koniec stycznia br., że Kurier Miejski z Sosnowca został laureatem ich Smogowej Rózgi za 2020 r. - gazeta sosnowieckiego samorządu przez cały 2020 r. miała bowiem na swoich łamach zupełnie pomijać temat smogu (podobne publikatory z Dąbrowy Górniczej czy Będzina zamieściły pojedyncze publikacje).