W Górniczej pożegnanie z wielkopolskim węglem

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

W najbliższym numerze Górniczej, który do rąk Czytelników oddamy
w czwartek, 25 lutego, żegnamy się z węglem z odkrywki Adamów.
Wielkopolska kopalnia po 62 latach zakończyła eksploatację. Przedstawiamy okoliczności, w jakich wybrano ostatnia tonę urobku. Na bieżąco monitorujemy także pracę nad umową społeczną dla górnictwa. Strony ostatni raz spotkały się we wtorek, 23 lutego. Niestety w tym numerze przychodzi nam z przykrością pożegnać Przyjaciela naszej gazety i portalu, czyli prof. Wiesława Blaschke, który odszedł na wieczną szychtę.
W nowej Górniczej nie zabraknie oczywiście informacji prosto z kopalń. Red. Kajetan Berezowski przedstawia jak wybierana jest ściana x101 w pokładzie 416 w gliwickiej Sośnicy. Samo jej przygotowanie wymagało od górników potężnego wysiłku.
Biorąc pod uwagę treść projektu Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r., z perspektywą do 2040 r., myślę, że produkcja wodoru z gazu koksowniczego wpisuje się w plany rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. W projekcie PSW wskazaliśmy, że kluczową kwestią w produkcji wodoru powinien być poziom emisji CO2 , a nie konkretna technologia – stwierdza dyrektor Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Szymon Byliński w rozmowie z red. Januszem Mincewiczem. Przedstawiciel resortu dodaje, że dwa projekty związane z wodorem mają być realizowane na Śląsku.
Zwracamy także uwagę na kondycję hutnictwa, które jak się okazuje nigdy wcześniej się tak dynamicznie nie rozwijało. W ciągu ostatnich 18 lat świat podwoił produkcję stali – czytamy w tekście red. Aldony Minorczyk-Cichy.
Przyglądamy się również perspektywie rozwoju w Polsce branży offshore. Red. Bartłomiej Szopa przypomina, że minął tydzień, odkąd w życie weszła ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jakie poglądy mają na jej temat zainteresowane podmioty? O tym w nowej Górniczej. Przedstawiamy także wyniki badań, z których wynika, że Polacy mają pozytywny stosunek do energii wiatrowej.
W tym numerze nie zabraknie także wątków sportowych. Redaktor Maciej Dorosiński prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej niedocenianych napastników w historii futbolu. Hiszpan David Villa pochodzi z górniczej rodziny i zawsze podkreślał swoje pochodzenie i to, jak wielki wpływ na niego miał ojciec-górnik. To dzięki niemu Villa stał się gwiazdą światowej piłki, grał w najlepszych klubach i przy okazji został najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Hiszpanii.
Przedstawiamy także Marcina Maliszewskiego z ruchu Chwałowice kopalni ROW, który pracę w kopalni łączy z treningami mieszanych sztuk walki. Już szykuje się do kolejnego pojedynku, który zaplanowano na kwiecień. Jego celem jest znaleźć się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników w kraju.
W tym numerze znajdzie się również dodatek pt. Czyste Powietrze, w którym opisujemy m.in. stopień realizacji rządowego programu oraz wyjaśniamy, czym jest lista Zielonych Urządzeń i Materiałów. Przypominamy także o nakazach wynikających ze ślaskiej uchwały antysmogowej.