Serdecznie witamy na stronie Bractwa Gwarków Związku Górnośląskiego

Bractwo Gwarków jest stowarzyszeniem osób identyfikujących się z wartościami i etosem pracy górniczej i chce być rzecznikiem aspiracji oraz interesów Braci Górniczej. 
U podstaw działania Bractwa Gwarków leży zamiar obrony wartości kulturowych i cywilizacyjnych Śląska. W sposób szczególny chcemy zajmować się kulturą i wartościami cywilizacyjnymi, jakie dla regionu wniosło i dalej wnosi górnictwo.
Jesteśmy organizacją otwartą, zapraszającą do swoich szeregów ludzi o podobnych poglądach. Włącz się w nasze działania, zgłoś nam swoje uwagi i propozycje nowych inicjatyw.

Z górniczym pozdrowieniem,
Zarząd Bractwa Gwarków

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki Staszic

Kategoria:
 
źródło: portal gospodarka i ludzie
 
Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.
Wypadek, w należącej do PGG, kopalni Murcki-Staszic miał miejsce o godzinie 18.39. 45-letni górnik pracujący w przodku chodnika odstawczego przy wierceniu otworów strzałowych został przygnieciony bryłą kamienia. Niestety, mimo udzielonej pomocy o godz. 19.19 lekarz stwierdził zgon.
Jak podaje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego, tragiczny wypadek miał miejsce w chodniku odstawczym 407/F/AB poziom 500.