Polska może przejąć łańcuchy dostaw

Tomasz Elżbieciak
 
Zmiany w globalnych łańcuchach dostaw to wielka
szansa zarówno dla Polski, jak i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - nie ma wątpliwości Janusz Michałek, prezes KSSE.
Jak podkreślił w rozmowie z portalem WNP.PL prezes Michałek, w wyniku zamieszania związanego z pandemią Covid-19 będą następowały zmiany w globalnych łańcuchach dostaw.
- Widzimy, że wiele firm zastanawiających się nad otwarciem biznesu w Europie, przyspiesza podjęcie tych decyzji. Dobrze zdają sobie sprawę z tego, że kto będzie pierwszy, kto przejmie dane łańcuchy dostaw, ten będzie działał w Europie - wskazał Michałek.
- Jeśli inwestować w Europie, to Polska wydaje się być najlepszym miejscem. Jeśli Polska, to naturalnym partnerem jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna - dodał.
Zwrócił przy tym uwagę, że obecnie ważne jest nie tylko skrócenie łańcuchów dostaw. Pandemia Covid-19 pokazała, gdzie istnieją słabości w działalności produkcyjnej - w jakich sektorach należy ją wzmocnić lub zredefiniować.
- Mamy już za sobą okres kilku miesięcy niepewności i widzimy, że zapadają nowe decyzje o wsparciu. Mamy bardzo duże zainteresowanie gruntami, przygotowujemy wiele projektów oraz ofert inwestycyjnych dla polskich, jak i zagranicznych firm - powiedział Michałek.
Choć KSSE jest znana z branży automotive, która ucierpiała z powodu pandemii, to Michałek przekonuje, że wyzwania związane m.in. z elektromobilnością sprawiają, iż Europa nie ucieknie od inwestycji w tym sektorze.
W KSSE nie brakuje jednak przedsięwzięć z innych branż. Przykładem jest m.in. rozpoczynająca się budowa fabryki amerykańskiej firmy Weber - największego producenta grillów na świecie.
- Wiele małych i średnich firm widzi swoją szansę jako kooperant dla tych wielkich graczy. Po raz pierwszy od przeszło 20 lat działalności KSSE polscy przedsiębiorcy w tym roku mają przewagę w wydanych decyzjach o wsparciu, ale też po raz pierwszy po ich stronie jest większy kapitał zainwestowany. To m.in. efekt działania ustawy o Polskiej Strefie Inwestycji - stwierdził Janusz Michałek.