Święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 26 września  

Portal gospodarka i ludzie  autor: BAR

Święto Szlaku Zabytków Techniki – Industriada, która regularnie organizowana
była w czerwcu, w tym roku wyjątkowo odbędzie się wczesną jesienią, a dokładnie 26 września. Zmiana terminu wynika oczywiście z sytuacji epidemicznej, która uniemożliwiła zorganizowanie wydarzenia w standardowym terminie.
O szczegółach święta mówiono w poniedziałek, 14 września w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu należącej do Muzeum Górnictwa Węglowego, które w tym roku odpowiada właśnie za organizację Industriady.
Po raz pierwszy Muzeum Górnictwa Węglowego jest w tym roku operatorem Industriady i jest to dla nas moment szczególny. Czujemy bardzo dużą odpowiedzialność, która na nas ciąży. Odpowiedzialność zarówno przed władzami województwa, które to zadanie nam powierzyły, odpowiedzialność przed władzami miasta Zabrze, jak i odpowiedzialność wobec obiektów szlaku zabytków techniki – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor zabrzańskiej placówki, Bartłomiej Szewczyk.
Podczas 11. edycji święta Szlaku Zabytków Techniki kilkadziesiąt obiektów przygotuje liczne atrakcje, a część z nich będzie udostępniana za pośrednictwem transmisji w social mediach oraz w telewizji.
Hasłem tegorocznej Industriady jest „Natura w przemyśle”.
– Te światy zawsze się przenikały. Są sobie bliższe niż mogłoby nam się to wydawać. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka. Natura i industrialny charakter naszego regionu są nierozłączne: wszystkie cztery żywioły odgrywały przecież kluczową rolę w pracy i codziennym życiu górników, hutników oraz robotników. – przekonuje cytowana w komunikacie zarządu województwa śląskiego Monika Pojda-Dziekońska, zastępca dyrektora SCK – Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, wchodzącego w skład Szlaku Zabytków Techniki.
W programie tegorocznej Industriady znalazły się atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim. Tradycyjny rozruch maszyn i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa z uwagi na epidemię koronawirusa.
- Nie oznacza to jednak, że nie wydarzy się nic specjalnego. Jak zawsze - będzie huk, para i… kolorowy dym. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie. Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia. W tym zabytkowym obiekcie zostaną także zaprezentowane zbiory kolekcji „Barwy Śląska” - informuje portal slaskie.pl.