Jubileuszowy koncert

autor: MD

 Podczas jubileuszowego koncertu wręczono nagrody i wystosowano apel w obronie węgla
 
W poniedziałek, 7 marca, swoje trzydziestolecie  świętowała Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Koncert z tej okazji odbył się w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wręczono na nim nagrody w konkursie Górniczy Sukces Roku. Padł na nim także ważny apel, który do krajów Unii Europejskiej, skierował prezydent EURACOAL Czech Vladimír Budinský. Wezwał on, aby zakończyć wojnę z węglem.
W czasie koncertu nie zapomniano także o dramacie, który rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, gdzie Ukraińcy toczą nierówną walkę z rosyjskim agresorem.
W uroczystość uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, eurodeputowani, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowcy oraz reprezentanci świata nauki i biznesu, w tym menedżerowie firm, które zrzesza GIPH. Należy przypomnieć, ze Izba powstała po to, aby wspierać i chronić interesy przedsiębiorców związanych z górnictwem i branżą okołogórniczą. Prezes Izby Janusz Olszowski przypomniał, że powstała ona w 1991 r. i przez trzy dekady uczestniczyła w wielu wydarzeniach o charakterze krajowym i międzynarodowym. Był to konferencje, targi oraz misje gospodarcze. Izba angażowała się też w kampanie na rzecz budowania wizerunku górnictwa i jego otoczenia.
Polska jako jedyna walczy o węgiel
Wiceminister Pyzik powiedział, że wszyscy dobrze wiedzą, ile GIPH zrobiła dla polskiego przemysłu wydobywczego. Przedstawiciel resortu aktywów państwowych odniósł się także do bieżącej sytuacji.
- Niestety, wydarzenia ostatnich dni wskazują na szereg zmian w polityce. Są już pewne sygnały, ale my musimy patrzeć na przestrzeń energetyczną związaną z przemysłem wydobywczym i to kategorii bezpieczeństwa nie tylko energetycznego, ale po prostu bezpieczeństwa naszego kraju – przyznał Piotr Pyzik.
Głos zabrał także prezydent EURACOAL pochodzący z Czech Vladimír Budinský, który ze sceny przedstawił ważny apel dla Europy, która stanęła na energetycznym rozdrożu.
- W tych historycznych dniach i w Niemczech, i w Unii Europejskiej obserwujemy efekty agresywnej napaści Rosji na Ukrainę. Jest to przebudzenie z fałszywego snu, że rosyjski gaz może zastąpić europejski węgiel. Z tego miejsca, tu w Katowicach – w sercu europejskiego górnictwa węglowego - wzywam Komisję Europejską, by zakończyła wojnę z węglem. Wzywam do zakończenia wojny przeciwko ważnemu sektorowi przemysłu, który zapewnia Europie niezależność i bezpieczeństwo energetyczne. Węgiel jeszcze przez długi czas będzie ważnym surowcem na świecie i nie ma powodu, dla którego nie miałoby tak być w Europie – powiedział prezydent EURACOAL. Podkreślił, że jedynym krajem, który walczy o węgiel w Brukseli jest Polska.
Jestem w sercu Polakiem. Powodzenia! Szczęść Boże! Sława Ukrajini! Chwała Polsce! - powiedział na zakończenie.
 Po wystąpieniach wręczono odznaczenia, stopnie górnicze oraz nagrody w konkursie Górniczy Sukces Roku. Prezes Izby Janusz Olszowski otrzymał odznakę honorową Zasłużony dla bezpieczeństwa w górnictwie, która jest przyznawana przez Wyższy Urząd Górniczy. Wręczyli ją prezes WUG Adam Mirek i wiceprezes WUG Krzysztof Król. Szef nadzoru górniczego zwrócił się także z apelem do firm górniczych i okołogórniczych o wsparcie walczącej Ukrainy.
Doceniony przez osobowości górniczego świata
Celem konkursu Górniczy Sukces Roku jest promocja i popularyzacja przedsięwzięć na rzecz innowacyjności polskiego górnictwa podziemnego; promocja osobowości o szczególnym dla niego znaczeniu, a także kształtowanie dobrego wizerunku sektora wydobywczego. Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach. Są to: „Osobowość”, „Innowacyjność, „Ekologia”. O wynikach poinformował prof. Piotr Czaja - członek Kapituły i wieloletni dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Nagrodę w kategorii „Osobowość” otrzymał prezes LW Bogdanka Artur Wasil. Przyznano ją za całokształt działalności o szczególnym znaczeniu dla polskiego górnictwa w obszarze praktyki.
To jest w mojej karierze druga nagroda, którą bardzo cenię. Pierwsza taką wyjątkową dostałem, gdy odchodziłem z poprzedniej firmy. Wówczas od pracowników dostałem kompas z podziękowaniem. Tu natomiast dostałem nagrodę od osób, które bardzo cenię i szanuję za to, co osiągnęły w swoim życiu i jakie funkcję pełnią w górnictwie. Tym bardziej jest mi miło, że zostałem doceniony właśnie przez takie osobowości górniczego świata - powiedział portalowi netTG.pl Gospodarka i Ludzie Artur Wasil.
W kategorii „Innowacyjność” nagrodę otrzymała LW Bogdanka za poprawę warunków klimatycznych, poprzez wdrożenie technologii wytwarzania lodu binarnego, jako czynnika zwiększającego moc klimatyzacji centralnej. O tej innowacji pisaliśmy już w portalu netTG.pl.
To rozwiązanie - w takim wariancie jak w Bogdance - nie jest stosowane nigdzie na świecie. Ten projekt był obarczony dużym ryzykiem. Oceniliśmy jednak, że warto je podjąć i przeszliśmy do działania. Dziś jesteśmy z tego bardzo zadowoleni, a szczególnie ze skuteczności tego rozwiązania – ocenił prezes Wasil.
Wyróżnienia w tej kategorii przypadły Polskiej Grupie Górniczej za Portal szkoleniowo-rozwojowy, połączony z aplikacją CMS (Course Management System) oraz Tauron Wydobycie za innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w górniczym wyciągu szybowym szybu Janina VI, podnoszące efektywność i bezpieczeństwo pracy. W kategorii ,,Ekologia” przyznano dwa wyróżnienia. Trafiły one do Głównego Instytutu Górnictwa oraz Tauron Wydobycie. GIG został uhonorowany za BioCargo, czyli urządzenie do analizy stanu fizjologicznego osadu czynnego i toksyczności ścieków oraz transportu środowiskowych próbek biologicznych. Taurton Wydobycie doceniono za opracowanie koncepcji wykonania eksperymentalnej pokrywy rekultywacyjnej fragmentu hałdy, z wykorzystaniem materiałów i odpadów oraz budowy poligonu doświadczalnego w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, w ramach projektu RECOVERY.
W części artystycznej jubileuszu GIPH zaprezentowali się muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod pod dyrekcją dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskie Sławomira Chrzanowskiego oraz soliści Iwona Socha i Adam Sobierajski. Tradycją koncertów organizowanych przez GIPH jest zbiórka na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych. Podobnie było w tym roku.