O kwestiach podatkowych i sytuacji w górnictwie

Tomasz Konik, Deloitte, o kwestiach podatkowych i sytuacji w górnictwie

wnp.pl (Jerzy Dudała) - 05-05-2010 05:01

 

Górnictwo na tle innych gałęzi gospodarki radzi sobie dobrze - mówi dla portalu wnp.pl Tomasz Konik, ekspert Deloitte, dyrektor Biura w Katowicach i Krakowie.

To jak Pańskim zdaniem jest z tym górnictwem w Polsce? Aż tak źle, jak mówią związkowcy?

- Górnictwo działa w określonym środowisku gospodarczym. Cała światowa gospodarka bardzo mocno odczuła konsekwencje kryzysu finansowego.

Ten kryzys na pewno bardzo mocno dotknął też górnictwo. Ale z pewnym optymizmem można jednak powiedzieć, że branża na tle innych gałęzi gospodarki radzi sobie dobrze.

Inwestuje, dostosowuje się do zmieniającego rynku. Wyniki za pierwsze miesiące 2010 roku nie są złe. Ogólna sytuacja gospodarcza dalej jest trudna, dla branży górniczej bardzo ważne będzie między innymi to, jak będzie się zmieniał rynek, ile węgla kupi energetyka w Polsce, czy też jak wielki będzie import do węgla Polski.

A jak wygląda sprawa nowego Prawa górniczego i geologicznego oraz kwestii podatkowej, która jest też z tym związana?

- Myślę, że w zakresie nowego Prawa górniczego i geologicznego musimy się uzbroić w bardzo dużą cierpliwość. Spodziewam się nawet, że to prawo nie zostanie uchwalone w tym roku. Myślę, że raczej musimy tutaj brać pod uwagę perspektywę roku 2011.

Co do kwestii podatkowej, to chciałbym jedynie zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt sprawy. Przepisy dotyczące podatków w nowym prawie górniczym nie wprowadzają w istocie żadnych nowych regulacji.

A zatem, z czym mamy tu do czynienia?

 - To jedynie doprecyzowanie istniejącego prawa. Bezzasadne są zatem wszystkie narzekania, że dzięki nowym przepisom górnictwo zabierze część wpływów samorządowych.

Przy czym, w mojej ocenie, dla rozwiązania sprawy podatkowej dużo większe znaczenie ma w tej chwili odpowiedź na pytanie prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego. Już niedługo upłynie rok od momentu złożenia tego pytania. Należy mieć nadzieję, że odpowiedź zostanie udzielona już wkrótce i że ostatecznie rozwieje ona wszelkie wątpliwości w tej sprawie.