Spółka z górniczego zaplecza

autor: MD

z kredytem na budowę farm fotowoltaicznych
 Spółki wchodzące w skład Grupy Famur zawarły z konsorcjum banków umowę kredytową typu project finance na sfinansowanie i refinansowanie poniesionych wydatków związanych z budową farm fotowoltaicznych - poinformowały w piątek, 11 marca, służby prasowe Famuru. W ramach tego przedsięwzięcia zostanie zrealizowane 140 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 134 MW. Wysokość limitów udzielonych spółkom wynosi 428 mln zł.
Jak wyjaśniono w komunikacie, to kolejny krok Grupy w procesie przekształcenia jej w holding inwestujący w zieloną transformację oraz osiągnięcie do 2024 r. 70 proc. przychodów niezwiązanych z węglem energetycznym.
Umowa kredytowa została zawarta pomiędzy konsorcjum banków i 32 spółkami, których jedynym wspólnikiem jest Projekt Solartechnik Fund Fundusz Inwestycyjny Zamknięty wchodzący w skład Grupy Famur. Po stronie konsorcjum bankowego są: ING Bank Śląski SA, Bank Polska Kasa Opieki SA oraz BNP Paribas Bank Polska SA. Celem kredytu typu project finance jest w szczególności finansowanie i refinansowanie kosztów budowy 140 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 134 MW (z możliwością późniejszej konwersji tego kredytu na kredyt inwestycyjny) oraz pokrycie rezerwy obsługi zadłużenia.
- Od ubiegłego roku realizujemy strategię rozwoju w kierunku holdingu inwestującego w zieloną transformację. Pierwszym etapem było zaangażowanie w sektor fotowoltaiczny na bazie połączonych zasobów i kompetencji Projekt Solartechnik (PST), TDJ i Grupy Famur oraz zakontraktowanie projektów PV o łącznej mocy 175 MW z wygraną aukcją OZE w 2021 r., co potwierdziło naszą konsekwencję w budowaniu wielkoskalowych farm PV. Obecnie w naszym portfelu posiadamy projekty o łącznej mocy ok. 1,5 GW w tym 134 MW w trakcie budowy oraz kolejne 500 MW w przygotowaniu do realizacji. Podpisanie umowy z bankami pozwoli nam efektywniej zarządzać strukturą finansowania obszaru PV, a jednocześnie Famur będzie miał możliwość częściowo uwolnić swoje środki zaangażowane w budowę tego segmentu i przeznaczyć je na dalszy rozwój. Stale wspieramy ekspansję zielonego biznesu, chcąc zapewnić mu fundusze na stabilny rozwój, tak aby w jak największym stopniu wykorzystać potencjał rynku – komentuje prezes Famuru Mirosław Bendzera.
Ostateczna spłata kredytów musi nastąpić do 22 grudnia 2040 r.