Chiny planują

autor: Adam Maksymowicz

ogromny wzrost wydobycia węgla
Wysokie ceny węgla okresowo sięgające 500 USD za tonę spowodowały, że jego importerzy podjęli działania zwiększonego wydobycia na własnym terytorium. Zmierzające w tym kierunku decyzje podjął jego kluczowy na świecie importer, jakim są Chiny.
Według agencji Bloomberg, Chiny planują ogromny wzrost wydobycia z własnych kopalń. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC), główny planista gospodarczy tego kraju, podjęła decyzje o zwiększeniu wydobycia o około 300 milionów ton. Planuje również zbudowanie 620 milionów ton rezerw tego paliwa podzielonego między rząd, kopalnie i użytkowników.
Wzrost wydobycia zostałby podzielony na 150 milionów ton zdolności produkcyjnych pochodzących z nowych, zmodernizowanych operacji i kolejne 150 milionów z kopalń odkrywkowych i niektórych kopalń, które wcześniej zostały zamknięte. Dzienna produkcja powinna wynosić średnio 12,6 mln ton, (4,6 mld ton rocznie), co według NDRC, przekracza rekordowe poziomy osiągnięte jesienią minionego roku po tym, jak niedobory węgla spowodowały powszechne przerwy w produkcji przemysłowej.
Te dodatkowe 300 milionów ton zwiększonego wydobycia odpowiada typowemu chińskiemu rocznemu. Według wspomnianej agencji, nowe zarządzenia o dostawach węgla wynikają z działań mających na celu zagwarantowanie sprawnego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, który w ok. 60 proc. nadal uzależniony jest od tego paliwa.
Rząd nakazał kopalniom i elektrowniom podpisywanie średnio i długoterminowych kontraktów na 100 proc. ich produkcji i ma zamiar wymusić przedział cenowy od 570 do 770 juanów (1 juan- 0,16 USD) za tonę.
NRDC zapowiedziało realizację kilku innych jeszcze projektów energetycznych. Planowana jest trzecia partia rozbudowy pustynnych projektów słonecznych i wiatrowych. Priorytetem jednak nadal ma pozostać energetyka oparta na węglu, która pozwala na ciągłe jej wytwarzanie.
W tym roku ma się rozpocząć tez budowa 17 międzyregionalnych systemów elektroenergetycznych. Na koniec poszczególne prowincje zostały zobowiązane do przyspieszenia systemów redukujących krytyczne zapotrzebowanie poprzez wdrażanie systemów elektrowni szczytowo-pompowych.
Agencja Bloomberg sygnalizuje, że ograniczenie do minimum chińskiego importu węgla, na światowych rynkach spowoduje załamanie jego aktualnie wysokich cen.