od elektrowni większych opłat za węgiel
Autor: JD
Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przesłała w piątek 11 marca 2022 roku pismo do prezesa zarządu Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogali. Związkowcy domagają się w nim przedstawienia informacji na temat nowo podpisanych kontraktów na dostawę węgla z energetyką. Ich zdaniem, zgodnie z zapisami umowy społecznej, ceny w tych kontraktach opierać się mają na średniej ARA, zatem indeksie cenowym w portach Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam.
Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ Solidarność Polskiej Grupy Górniczej żąda przedstawienia w trybie natychmiastowym informacji na temat podpisania nowych kontraktów z energetyką na dostawę węgla po tzw. cenie referencyjnej (średnia cena ARA), do których zobowiązuje zarząd Polskiej Grupy Górniczej SA zawarta w dniu 28 maja 2021 roku umowa społeczna - pkt. 2: cen węgla opartych o benchmark rynkowy (ARA/parytet importowy)" - wskazano w piśmie.
Związkowcy zaznaczają w nim również, że jeśli jeszcze nie doszło do podpisania nowych kontraktów ze spółkami energetycznymi, to oczekują przedstawienia pełnej informacji dotyczącej powodów, dla których kontrakty te nie zostały zawarte.
Związkowcy zwracają uwagę na to, że obecnie węgiel pozostaje kotwicą inflacyjną, natomiast jego ceny na krajowym rynku dla energetyki odbiegają znacząco od cen rynkowych.
Przed wybuchem wojny w Ukrainie ceny spotowe w portach ARA sięgały poziomu 150-160 dolarów. Natomiast ostatnio ceny poszybowały mocno w górę. I tak, węgiel energetyczny kształtuje się w dostawach krótkoterminowych na poziomie około 350 dolarów w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam).
Z kolei w styczniu 2022 roku średniomiesięczna wartość krajowego indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła 290,64 zł za tonę, wobec 253,47 zł za tonę w grudniu. Zdaniem związkowców taka sytuacja powinna ulec zmianie, a energetyka zawodowa powinna więcej płacić za dostarczany jej surowiec.