Wydobycie węgla ma wyraźnie wzrosnąć
Autor: JD
Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) chce zwiększyć wydobycie węgla kamiennego do 16,1 mln ton rocznie w 2030 roku z około 14,5 mln ton w 2022 roku. Udział produkcji węgla koksowego ma wynieść powyżej 90 proc. od 2026 roku.
W obszarze wydobycia model JSW przewiduje zorientowanie procesów wydobywczych na stopniowe zwiększanie poziomu produkcji węgla koksowego.
W tym szczególnie uzyskującego najwyższe ceny spośród struktury produktowej JSW węgla typu 35, prowadząc w ten sposób do wzrostu rentowności portfela produktowego grupy.
Wzrost udziału produkcji węgla koksowego powyżej 90 proc. od 2026 roku związany jest ze zmianą profilu produkcji będący efektem wdrożenia modelu funkcjonowania spółki w kierunku produkcji głównie węgla koksowego, m.in. poprzez zrealizowane inwestycje w zakładach przeróbki mechanicznej węgla.
- Bez węgla koksowego i koksu nie będzie stali, która jest podstawą cywilizacji - wskazał 25 marca prezes JSW Tomasz Cudny w trakcie omówienia strategii spółki na lata 2022-2030.
- Zapisy Europejskiego Zielonego Ładu opierają się na takim surowcu, jakim jest stal. A do produkcji wielkopiecowej potrzebny jest koks. Świadomi jesteśmy tego, jak nasza działalność wpływa na środowisko. Robimy wszystko, by minimalizować te działania - dodał.
Produkowany przez JSW węgiel koksowy znajduje się na unijnej liście surowców strategicznych. Do 2050 roku zużycie stali będzie wzrastać, w samej Unii Europejskiej wzrośnie o około 30 proc. W Indiach, Pakistanie Chinach czy w USA - wszędzie tam konsumpcja stali będzie rosła. I będzie wysokie zapotrzebowanie na stal produkowaną konwencjonalnie z użyciem węgla koksowego i koksu. Żeby wyprodukować jedną tonę stali potrzeba około 560 kg węgla koksowego.
JSW posiada zintegrowane dwa segmenty: węgla koksowego i koksu. Około 40 mln ton węgla koksowego kraje UE importują każdego roku. A JSW jest właściwie jedynym producentem węgla koksowego w UE. Jej produkcja to około 11-11,5 mln ton przy łącznych zdolnościach wytwórczych w UE wynoszących nieco ponad 14 mln ton. JSW stale inwestuje w pokłady, zasoby i kopalnie.
- Chcemy być wiodącym w Europie dostawcą węgla koksowego i koksu - zaznacza prezes JSW Tomasz Cudny.
W obszarze wydobycia model spółki przewiduje zorientowanie procesów wydobywczych na stopniowe zwiększanie poziomu produkcji węgla koksowego, w tym szczególnie uzyskującego najwyższe ceny spośród struktury produktowej JSW węgla typu 35, prowadząc w ten sposób do wzrostu rentowności portfela produktowego grupy.
Wzrost udziału produkcji węgla koksowego powyżej 90 proc. od 2026 roku związany jest ze zmianą profilu produkcji będący efektem wdrożenia modelu funkcjonowania spółki w kierunku produkcji głównie węgla koksowego, m.in. poprzez zrealizowane inwestycje w zakładach przeróbki mechanicznej węgla.
Celem strategicznym JSW na lata 2022-2030 jest zabezpieczenie bazy zasobowej węgla koksowego, spółka planuje rozwojowe inwestycje związane z udostępnieniem nowych złóż oraz nowych poziomów wydobywczych.
W stronę niezależności energetycznej
Celem jest też dywersyfikacja przychodów - produktowa i geograficzna. JSW chce uzyskać w latach 2022-2030 średnio 10 proc. przychodów ze sprzedaży produktów niezwiązanych z podstawową działalnością.
Wśród celów strategicznych jest też m.in. redukcja śladu węglowego organizacji grupy do 2030 roku o 30 proc. względem roku 2018 oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 oraz minimalizacja wpływu środowiskowego w pozostałych obszarach.
Planowane kierunki rozwoju to kontynuacja redukcji emisji metanu, optymalizacji produkcji i zużycia energii, udziału w badaniach nad rozwojem nowych technologii - wychwytu metanu z powietrza wentylacyjnego, wychwytu dwutlenku węgla.
Grupa chce sobie zapewnić niezależność energetyczną poprzez rozwój mocy wytwórczych do poziomu zapewniającego maksymalne zaspokojenie potrzeb grupy JSW w zakresie mediów energetycznych, m.in. poprzez wykorzystanie w celach energetycznych metanu jako kopaliny towarzyszącej w procesie eksploatacji węgla oraz gazu koksowniczego powstałego przy produkcji koksu.
JSW planuje osiągnąć 198 MWe mocy zainstalowanych jednostek wytwórczych, 1,62 TWh/rok wolumenu produkowanej energii w GK JSW w 2029 roku z metanu, gazu koksowniczego oraz w instalacjach PV, 114 GWh/rok produkowanej energii z OZE w GK JSW w 2029 roku.
Wyzwaniem będzie dla spółki utylizacja metanu wentylacyjnego. W okresie 2022-2030 spółka chce ponad 22 mld zł przeznaczyć na inwestycje. W 2021 roku Grupa Kapitałowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej osiągnęła zysk netto w wysokości prawie 953 mln zł.