Jesienią premiera filmu o końcu branży

Portal gospodarka i ludzie  autor: BAR

Świat zmienia klimat, klimat zmienia świat – wszyscy jesteśmy częścią
tych zmian, ale by konstruktywnie działać, trzeba to najpierw dobrze zrozumieć. Dziennikarski kolektyw Outriders odsłania pierwszy element swojej nowej inicjatywy klimatycznej – film dokumentalny o przemianach górnictwa w Polsce i na świecie. Projektem pokieruje Karolina Baca-Pogorzelska.
Kiedy Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo, mówi, że wszyscy górnicy są do zwolnienia, my tłumaczymy, co się stanie z 80 tys. ludzi pracującymi w Polsce w tej branży. Kiedy były minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczy, że rekompensaty za drogi prąd nie są potrzebne, bo zarabiamy więcej, tłumaczymy, czemu energia elektryczna tyle kosztuje. Gdy minister Piotr Naimski mówi, że prąd jest drogi i będzie droższy, my podpowiemy, czy można oszczędzać. I dlaczego warto. Ale nie będziemy pokazywać końca górnictwa węgla kamiennego tylko w Polsce – informują autorzy filmu w komunikacie nadesłanym do netTG.pl.
Kilka krajów, kilka kontynentów. Będziemy pod ziemią, na ziemi, nad ziemią, a wszystko po to, by pokazać zarówno te kraje, które już zakończyły eksploatację węgla, jak i te, które są w trakcie tego procesu czy dopiero będą się musiały z nim zmierzyć – mówi Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka Outriders, która koordynuje projekt.
Prace nad realizacją filmu już ruszyły, ale równolegle powstają inne elementy projektu klimatycznego Outriders. Co dwa tygodnie emitowany będzie około półgodzinny podcast podsumowujący bieżące wydarzenia związane z transformacją, nie tylko – ale głównie – energetyczną i mówiący o tym, co wpływa na globalne ocieplenie i jak globalne ocieplenie wpływa na świat.
Wraz z postępem prac nad filmem ukazywać się będą multimedialne materiały przygotowujące widza do jego obejrzenia. I poszerzające wybrane wątki w sposób interaktywny.
Premiera dokumentu została zaplanowana na jesień tego roku – zapowiadają twórcy.
To pierwsze tak duże przedsięwzięcie, które realizujemy i pierwszy raz, gdy Outriders opowiada o świecie, ale też mocno o Polsce – mówi Jakub Górnicki, prezes Outriders dodając że będzie tu miejsce zarówno na historię i kulturę, ale i górniczą turystykę. Szczegóły jednak zdradzane będą krok po kroku.
Nie zabraknie również tematyki światowej, bo przecież – jak tłumaczą autorzy - z globalnym ociepleniem mierzą się wszyscy, choć niekoniecznie jeszcze sobie to uświadomili. Za tę część tematów odpowiadać będą Lola García-Ajofrín i Tadeusz Michrowski. Ich materiały będą się ukazywały wymiennie w co drugi czwartek – na zmianę z audycją.
W latach ubiegłych Outriders zajmowało się tematyką klimatyczną, przygotowując takie reportaże jak „W cieniu pożarów” z Brazylii, „Odpowiedź na wylesianie” z Meksyku, „Śmieci bogatych na wysypiskach biednych” z Turcji czy „Deep Breath” poświęcony zanieczyszczeniu powietrza w kilkunastu państwach świata.
Zespół nie wyklucza, że za kilka tygodni przygotuje również coś specjalnego, cyklicznego, dla czytelników copiątkowego magazynu Brief subskrybowanego przez ok. 35 tys. czytelników. Cała nowa sekcja - Outriders Power ruszy sukcesywnie w najbliższych tygodniach.