Jest obawa

Portal gospodarka i ludzie  autor: AMC

 że będziemy mieć problem ze źródłami dyspozycyjnymi
W okresie postpandemicznym zmieniły się realia w zakresie produkcji energii i jej cen. Ceny gazu są niespotykanie wysokie. W 2033 r. Polska planuje uruchomić pierwszy blok jądrowy o mocy 1 GW. Tymczasem URE wskazuje, że do 2034-35 wyłączonych w mocach zostanie aż 18,5-18,7 GW, głównie w blokach węglowych. Uzasadnia to ekonomia i ich stan techniczny. Część tych bloków ma już ponad 30 lat. Plany są takie, że wprowadzimy 14 GW, z czego połowa to OZE. Jest obawa, że będziemy mieć problem ze źródłami dyspozycyjnymi – mówił prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, podczas EEC 2021 w Katowicach.
Przypomniał, że budowa energetyki jądrowej na całym świecie to rosnące koszty i przesuwanie terminów.
 Zagrożenie braku energii istnieje – ostrzegł naukowiec.
Wyliczył, że 14,5 GW z OZE w systemie to o 30 proc. więcej niż rok wcześniej.
- Wiemy jednak, jak wygląda praca OZE w naszych warunkach klimatycznych. Dyspozycyjność tych źródeł jest u nas ograniczona – podkreślił.
Odniósł się też do kwestii metanu i unijnych planów.
- Objęcie systemem ETS metanu to ogromne wyzwanie i zagrożenie dla naszych kopalń. Unijne regulacje mają przeciwdziałać wyciekom gazu z rurociągu, ale też zakładają monitoring górnictwa. Jednym z elementów tej strategii jest stworzenie monitoringu, wykorzystywanie do tego celu zdjęć satelitarnych – mówił ekspert.
Prof. Prusek wyliczył, że tylko w przypadku JSW ETS za metan mogą kosztować 2 mld zł.
- W skali całego polskiego górnictwa mówimy o 600 mln m sześć metanu rocznie. To opłaty przekraczające 3 mld zł. W spółkach górniczych trwają działania, by tę emisję ograniczyć. Systemy odmetanowania wyłapują 37-40 proc. emisji, ale chcemy wyłapywać więcej – 50 proc. Kwestia projektów pilotażowych została zawarta w umowie społecznej dla górnictwa. Chodzi o wyłapywanie metanu, który na powierzchnię wydobywa się z powietrzem z szybu wentylacyjnego – wyjaśnia naukowiec
Przypomina, że na świecie działają tylko dwie takie instalacje.