autor: Tomasz Rzeczycki
Msza święta w podziemiach kopalni, a po niej poczęstunek bigosem i herbatą mają się
składać na tegoroczną barbórkę w Złotym Stoku. Organizatorem uroczystości jest tamtejsza Kopalnia Złota.
W sobotę 4 grudnia 2021 r. o godzinie 16 zaplanowana jest msza święta, którą ma odprawić ks. kan. Paweł Paździur, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Złotym Stoku. Miejscem sprawowania eucharystii będzie tak jak w poprzednich latach sztolnia Gertruda, konkretnie miejsce, gdzie od głównego korytarza sztolni odchodzi boczny korytarz wyjściowy.
Sto osób może tam wejść - mówi Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w Przedsiębiorstwie Usług Turystycznych Kopalnia Złota w Złotym Stoku.
Kopalnia nie posiada bowiem osobnej obszernej kaplicy. W dawnym podziemnym magazynie materiałów wybuchowych jedną z wnęk zaadaptowano na kapliczkę św. Krzysztofa, uznawanego za patrona złotostockich górników.
Po mszy kopalnia zapewnia poczęstunek, czyli bigos i herbatę serwowane w przykopalnianej restauracji, już na powierzchni.
Złotostocka kopalnia zaprzestała wydobycia rud arsenu zawierających domieszkę złota wiosną 1961 r. Później część korytarzy wykorzystywano do podziemnego transportu urobku z kamieniołomu, a inne jako ujęcie wody. Od 1996 r. fragment wyrobisk został udostępniony zwiedzającym. Dostępne są sztolnie Ochrowa, Czarna Dolna oraz Czarna Górna.
W listopadzie 2021 r. złotostocką kopalnię odwiedziło około 6300 osób. Był to najwyższy w historii wynik miesięczny listopada. W dalszym ciągu do kopalni przyjeżdżają wycieczki szkolne oraz turyści indywidualni.