Polska Agencja Prasowa
Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach do likwidacji. Jest projekt
Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach - jeden z 11 wraz z Wyższym Urzędem Górniczym tworzących strukturę nadzoru górniczego w Polsce - będzie zlikwidowany, a jego zadania przejmą inne okręgowe urzędy; zmieni się zasięg działania trzech z nich - zakłada projekt, nad którym pracuje MAP.
Zapowiedź zmian w strukturze nadzoru górniczego znalazła się w projekcie rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie określenia nazw, siedzib i właściwości miejscowej okręgowych urzędów górniczych oraz zniesienia Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach. W ostatnim czasie projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Obecnie nadzór górniczy w Polsce tworzy Wyższy Urząd Górniczy (WUG) z siedzibą w Katowicach oraz sieć 11 okręgowych urzędów górniczych: w Gliwicach, Rybniku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Krośnie, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku. Dopełnieniem sieci jest zlokalizowany w Katowicach urząd specjalistyczny (SUG), odpowiedzialny m.in. za nadzór nad podziemnymi obiektami budowlanymi i niektórymi urządzeniami wykorzystywanymi w kopalniach.
W lutym tego roku - w związku ze zmianami organizacyjnymi w polskim górnictwie - ogłoszony został projekt likwidacji Specjalistycznego Urzędu Górniczego, którego zadania ma przejąć Wyższy Urząd Górniczy. Teraz opublikowano projekt rozporządzenia, likwidującego Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach. Jego zadania mają przejąć głównie sąsiednie urzędy w Katowicach i Rybniku, zmieniając zasięg swojego działania. Ponadto zmieni się obszar działania Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie.
W okresie ostatnich kilkudziesięciu lat obserwowany jest spadek liczby zakładów górniczych oraz ograniczanie działalności w zakresie wydobywania kopalin, w szczególności w zakresie węgla kamiennego. W związku z powyższym zmniejsza się również liczba zakładów górniczych objętych nadzorem i kontrolą organów nadzoru górniczego, w szczególności na Górnym Śląsku - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
W wyniku wcześniejszych zmian, w następstwie zamykania kolejnych kopalń, zlikwidowano już urzędy górnicze w Sosnowcu, Częstochowie, Bytomiu i Tychach. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza wskazuje na potrzebę dalszej reorganizacji OUG, w szczególności na obszarze woj. śląskiego - podał resort aktywów państwowych.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, do obszaru właściwości miejscowej OUG w Katowicach mają być przeniesione: obszar woj. opolskiego i część obszaru woj. śląskiego, obejmująca powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski i tarnogórski oraz Bytom, Częstochowę, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Świętochłowice i Zabrze, które obecnie leżą we właściwości miejscowej OUG w Gliwicach. Ponadto katowicki urząd ma przejąć teren powiatu pszczyńskiego (z wyłączeniem gminy Pawłowice), który dziś podlega urzędowi w Rybniku.
Projekt zakłada, że do obszaru właściwości miejscowej OUG w Krakowie trafi powiat zawierciański (dotąd nadzorowany pod względem górniczym z Katowic), zaś OUG w Rybniku będzie dodatkowo nadzorował działalność górniczą w Gliwicach oraz powiatach gliwickim i mikołowskim, którymi dotąd zajmował się OUG w Gliwicach. Rybnicki urząd ma także przejąć teren gminy Wilamowice w powiecie bielskim (dotąd nadzorowany z Katowic), a także powiaty: bielski (z wyłączeniem gmin Bestwina i Czechowice-Dziedzice) i żywiecki oraz Bielsko-Białą, które do tej pory nadzorował OUG w Krakowie.
Ponadto zmieni się siedziba rybnickiego urzędu, który przeniesie się z Rybnika do pobliskich Jankowic. W wyniku tej zmiany nastąpi optymalizacja kosztów wynajmu powierzchni biurowych dla potrzeb OUG w Rybniku - wyjaśnia MAP.
Pracownicy likwidowanego OUG w Gliwicach znajdą zatrudnienie w urzędach, przejmujących zadania gliwickiej placówki. Prezes WUG zdecyduje o skierowaniu pracowników OUG do zasobu kadrowego konkretnego urzędu górniczego, w szczególności zgodnie z właściwością miejscową dotychczasowego miejsca pracy. Powyższe rozwiązanie zapewnia optymalne wykorzystanie pracowników OUG, wysoko kwalifikowanych i posiadających pożądane doświadczenie, dla potrzeb prowadzenia zadań z zakresu nadzoru górniczego, a w konsekwencji przyczyni się to do wzmocnienia ochrony zakładów górniczych - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które ma wejść w życie trzy miesiące po jego ogłoszeniu.