Stara kopalnia czeka na wsparcie

autor: Tomasz Rzeczycki

Kopalnia Węgla Kamiennego Thorez w Wałbrzychu, która zakończyła fedrowanie
w 1996 r., przedstawiana bywa jako przykład udanego ocalenia dziedzictwa poprzemysłowego.
Spora część jej zabudowań została uchroniona przed zniszczeniem i udostępniona jako Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Nadal jednak straszą zrujnowane zabudowania, które dosłownie przylegają do odnowionych obiektów. Jak wygląda perspektywa wyremontowania kolejnych budowli dawnej KWK Thorez?
Naszym największym marzeniem jest rewitalizacja i udostępnienie do zwiedzania nie wyremontowanej jeszcze części kopalni. Na lepsze czasy czeka zakład przeróbki węgla kamiennego. Teren został uporządkowany, ogrodzony, czekamy na wsparcie finansowe, które pozwoli nam na pierwsze prace zabezpieczające. Celem jest udostępnienie zakładu przeróbki turystom w formie trwałej ruiny, będącej formą wciśniętej pauzy w ostatnim dniu jej funkcjonowania. To wielkie wyzwanie jakie przed nami stoi. Kolejnym z nich jest ponowne udostępnienie zwiedzającym Lisiej Sztolni, która była kiedyś jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a obecnie nie jest dostępna do zwiedzania – odpowiada Tomasz Czeleń, specjalista w Dziale Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
Nim do tego dojdzie, pod koniec 2022 r. wałbrzyska Stara Kopalnia zamierza otworzyć Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w budynku dawnej elektorowi. Ma to być miniaturowy ośrodek, przeznaczony do przeprowadzania eksperymentów zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zadanie jest finansowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.