autor: JM
Nowelizacja ustawy górniczej, która umożliwia budżetowe wsparcie dla kopalń
to główny temat najnowszego numeru „Górniczej”, który ukaże się w czwartek, 3 lutego.
Sejm odrzucił senackie weto (27 stycznia), a następnie prezydent Andrzej Duda podpisał (2 lutego) nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. To oznacza, że w lutym zostanie uruchomiona pomoc publiczna dla kopalń.
Ustawa jest nazywana ratunkową, bo dzięki subwencjom z budżetu państwa kopalnie, które obecnie stoją przed widmem upadłości, będą mogły dalej funkcjonować. Mechanizm subwencjonowania górnictwa to jeden z najważniejszych elementów podpisanej przez związki zawodowe i rząd umowy społecznej, która ma regulować proces zamykania branży. Pomoc budżetowa dla kopalń ma je uratować przed bankructwem, ale jest też obciążona poważnym ryzykiem. Proces notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa w Komisji Europejskiej właściwie dopiero się rozpoczyna i nie wiadomo, jaki będzie jego finał. W najczarniejszym scenariuszu. jeśli takiej zgody nie będzie, to kopalnie będą musiał zwrócić otrzymane z budżetu dopłaty.
Na pierwszej stronie piszemy również o powstaniu Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej, która ma być ponadregionalnym miejscem wdrażania konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej i stanowić istotny element realizacji Polskiej Strategii Wodorowej. To właśnie wodór ma być paliwem, które w niedalekiej przyszłości ma zastąpić węgiel.
W numerze nie brakuje też najnowszych wiadomości z kopalń. W tekście pt. „Koksowy i energetyczny” można przeczytać o tym, co się dzieje w kopalni Bielszowice. „Wydobycie jak największej ilości węgla koksowego i energetycznego o wysokich parametrach jakościowych – to główne zadanie, które stawia sobie w 2022 r. załoga ruchu Bielszowice kopalni Ruda. W październiku 2021 r. rozpoczęto eksploatację pokładu 504wg ścianą 004z. W rozruchu jest kolejna, 829a w pokł. 405/2wd” - czytamy w artykule.
Kolejny tekst pt. „Fedrowanie w nowym modelu” jest poświęcony załodze Zakładu Górniczego Janina. W minionym roku kopalnia przekroczyła plan produkcji węgla handlowego o 409 tysięcy ton.
Przepisom związanym z urlopami i emeryturami górniczymi była poświęcona kolejna konsultacja telefoniczna przygotowana przez redakcje „Górniczej” i portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie wraz ze specjalistami z chorzowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli macie wątpliwości, co do nowych przepisów i regulacji to zajrzyjcie do tekstu pt. „Urlopy i emerytury”.
W dziale „Po szychcie” przybliżamy sylwetkę Roberta Talarka, czołowego polskiego boksera zawodowego, a na co dzień pracownika ruchu Bielszowice kopalni Ruda. – Mój bilans to 25 zwycięstw, 14 przegranych i 3 remisy. Pytają mnie, co dalej? Odpowiedź brzmi: czekam na ofertę - mówi w artykule pt. „Twardziel z kopalni Bielszowice” Robert Talarek.