Górniczy akcent

autor: Tomasz Rzeczycki

podziemnej trasy turystycznej w Rzeszowie
Od miesiąca można znowu zejść z przewodnikiem do podziemi rzeszowskiej starówki. W wystroju piwnic i korytarzy zaszła jednak zasadnicza zmiana, gdyż zamontowano w nich urządzenia elektroniczne, umożliwiające udział w multimedialnej grze zespołowej. Nowością są m.in. górnicze akcenty na trasie, nawiązujące do funkcjonujących w regionie kopalń ropy naftowej.
Po ponad dwóch latach przerwy 3 stycznia 2022 r. udostępniona została zwiedzającym podziemna trasa turystyczna pod płytą Rynku w Rzeszowie. Jest trochę zmian w stosunku do stanu sprzed remontu. Znacząco ograniczono liczebność grup. Obecnie wpuszcza się do podziemi grupy liczące zaledwie sześć osób. Pojawiła się za to możliwość zakupu biletów przez internet na konkretny dzień i godzinę wejścia.
Nowością jest też sposób zwiedzania w formie przypominającej konkurs, gdzie uczestnicy muszą przy poszczególnych stanowiskach wykonywać punktowane zadania na ekranach dotykowych. Jedno z takich stanowisk ma wyraźne nawiązanie do górnictwa ropy naftowej. Jest więc np. reprodukcja zdjęcia szybów naftowych czy fotografia Ignacego Łukasiewicza, twórcy lampy naftowej. Przy jednym ze stanowisk multimedialnych członkowie grupy mają za zadanie wydrążyć wirtualny szyb naftowy i zbudować lampę naftową.
Trasa podziemna w Rzeszowie została udostępniona 19 kwietnia 2001 r., przebiegając wówczas tylko pod wschodnią częścią Rynku. W latach 2006-2007 dokonano jej wydłużenia w stronę zachodnią, mieniając też kierunek zwiedzania. Jesienią 2019 r. podpisano umowę na kolejną modernizację trasy. Termin oddania do użytku kilka razy przekładano. Ostatecznie stało się to w pierwszy poniedziałek 2022 r. Obecnie trasa czynna jest sześć dni w tygodniu, codziennie oprócz poniedziałków.