Akademia Bezpieczeństwa WG

autor: Aldona Minorczyk-Cichy

Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych
Zapraszamy na IV edycję prestiżowej Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego, która odbędzie pod patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego już 28 i 29 kwietnia w Zawierciu. Temat to „Górnictwo wobec zagrożeń zewnętrznych. Doświadczenia i wnioski”.
Organizatorem Akademii Bezpieczeństwa jest Wydawnictwo Gospodarcze wraz z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie oraz tygodnikiem Trybuna Górnicza.
Podczas tej ważnej dla branży górniczej konferencji poruszymy ważne dla pracodawców i pracowników sprawy, pochylimy się nad sposobami rozwiązania istotnych problemów. W pierwszym bloku wykładów specjaliści rozprawią się z mitami, jakie narosły wobec pandemii koronawirusa i opowiedzą o faktach. Dr hab. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawi scenariusze rozwoju pandemii i odpowie na pytanie: „Zniknie czy zostanie z nami na zawsze?”
Specjaliści od PR w wykładzie pt. „Rolada z nietoperza z modrą kapustą” podzielą się informacjami o tym, skąd wziął się negatywny obraz górników i Śląska na początku pandemii oraz o akcji „Nie oczerniaj górnika”.
„Zachowanie racjonalne i nieracjonalne w dobie pandemii. Dlaczego nie chcemy się szczepić?” – nad tym problemem pochyli się dr hab. Sławomira Kamińska-Berezowska z Uniwersytetu Śląskiego. Z kolei Monika Konwerska i Katarzyna Cichy-Szczepańska, psycholożki z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, opowiedzą o psychologicznych konsekwencjach pandemii.
Zapraszamy też na wykład pt. „Pandemia a rozwój kompetencji cyfrowych pracowników”.
Drugi blok tematyczny pt. „Prawo” to m.in. wykład Krzysztofa Króla, wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego, pt.: „Dostosowanie przepisów regulujących funkcjonowanie zakładów górniczych do stanu epidemii. Wnioski, konieczne zmiany”. W kolejnych prelekcjach specjaliści opowiedzą także o zmianach w Prawie Pracy (praca zdalna, hybrydowa) oraz o zmianach w Kodeksie Spółek Handlowych.
W trzecim bloku tematycznym pt. „Finanse” omówimy wpływ pandemii na rynek węgla kamiennego na świecie (ARP, IGSMiE PAN). Przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju odpowie na pytanie: „Branża z tarczą czy na tarczy?”, czyli o wykorzystaniu budżetowych środków pomocowych w trakcie pandemii. Będziemy dyskutować też o doświadczeniach własnych związanych z wykorzystaniem tarczy antykryzysowej w branży okołogórniczej. Przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych omówi kwestie absencji pracowników z powodu COVID-19 i jej wpływie na finanse przedsiębiorstw.
Czarty blok tematyczny pt. „Bezpieczeństwo” to m.in. „Przestrzeganie reżimu sanitarnego w zakładach górniczych – doświadczenia własne przedsiębiorstw” (JSW, PGG, SRK, Bogdanka, Tauron, KGHM, Silesia).
Przedstawiciel CSRG wygłosi wykład pt. „Metody i środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa w górnictwie podziemnym”. Z kolei reprezentanci instytutów naukowych opowiedzą o tym, jak górnicza nauka przychodzi z pomocą przemysłowi.