W kościołach chrześcijańskich

autor: KAJ

Wielka Sobota jest dniem ciszy i przygotowania do radosnego Zmartwychwstania
 Wielka Sobota w Kościele katolickim to dzień święcenia pokarmów, które trafią na wielkanocny stół, oraz Wigilii Paschalnej, najbardziej uroczystej liturgii w ciągu całego roku kościelnego. W koszyku ze „święconką” nie może zabraknąć wędliny, jajka oraz baranka, symbolizującego Chrystusa Zmartwychwstałego. Ewangelicy z kolei nie święcą pokarmów wierząc, że każdy ochrzczony i wierzący poświęca swój pokarm Słowem Bożym i modlitwą przy stole.
W Wielką Sobotę w Kościele rzymskokatolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Rano w niektórych kościołach odprawia się liturgię Ciemnej Jutrzni. Wierni adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie od ponad 10 lat symboliczny grób Jezusa Chrystusa budują górnicy kopalni Wujek należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Warto wiedzieć, że kościół w Katowicach-Brynowie przy ul. Pięknej potocznie zwany jest „kościołem wujkowym”. Historia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego bierze początek w tragicznych wydarzeniach z 16 grudnia 1981 r., kiedy to w starciu z oddziałami milicji zginęło 9 górników pobliskiej kopalni Wujek. Kilka dni później na miejscu tragedii wzniesiono drewniany krzyż. To właśnie ten krzyż, spod kopalni Wujek, upamiętniający tragiczną śmierć górników, okazał się potem zaczątkiem historii parafii.
Głównym punktem Wielkiej Soboty jest wieczorna, uroczysta Wigilia Paschalna połączona m.in. ze święceniem ognia. Jednak przynależy ona już do obchodów Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Wielka Sobota w świątyniach luterańskich to również dzień ciszy i przygotowania do radosnego Zmartwychwstania. Ewangelicy nie święcą pokarmów i nie przygotowują grobów Pańskich. Przed południem w niektórych parafiach odprawiane są nabożeństwa związane z pogrzebem i złożeniem Chrystusa do grobu. O zachodzie słońca lub też w nocy w wielu parafiach odprawiana jest liturgia wielkosobotnia polegająca na czytaniu Pisma Świętego.