Zmarła Maria Pańczyk

autor: AMC

 To była Ślązaczka z krwi i kości, niekwestionowana osobowość radiowa
Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej, wicemarszałek Senatu RP, dziennikarka Polskiego Radia Katowice, propagatorka kultury i gwary śląskiej. Miała 79 lat.
Maria Pańczyk-Pozdziej urodziła się w 1942 r. w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. W latach 70. pracowała jako nauczycielka w szkołach powiatu tarnogórskiego.
Była osobą na Śląsku bardzo rozpoznawalną, tak jako dziennikarka, jak i polityk. Była senatorem PO VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2011-2015 - wicemarszałkiem Senatu. W wyborach w 2007 uzyskała mandat senatorski z ogromnym poparciem 147 115 głosów. Wcześniej była też radną Sejmiku Województwa Śląskiego.
Pracę w Radio Katowice rozpoczęła w 1971 r. To jej pomysłem była audycja Po naszymu, czyli po śląsku. Jej pokłosiem był konkurs o tej samej nazwie. Odbywał się w Katowicach, a potem w Zabrzu, dotarł także za ocean - do Teksasu.
Maria Pańczyk-Pozdziej jest też znana z kultowego na Śląsku telewizyjnego cyklu Sobota w Bytkowie, emitowanego przez TVP3 Katowice. Napisała do niego kilkadziesiąt tekstów piosenek.
W 1995 r. Związek Górnośląski przyznał jej Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. W 2010 r. została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem za ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczajów tego regionu, wyróżniono ją też tytułem Ambasadora Polszczyzny Regionalnej. W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.