Skarb Państwa

Polska Agencja Prasowa

chce przejąć od Enei jej pakiet 64,57 proc. akcji Bogdanki
Skarb Państwa planuje odkupienie wszystkich posiadanych przez Eneę akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, czyli pakiet 64,57 proc. - poinformowała we wtorkowym komunikacie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Jak wyjaśniono w komunikacie, Ministerstwo Aktywów Państwowych opracowuje list intencyjny, który zostanie podpisany przez Skarb Państwa oraz spółkę Enea, w sprawie rozpoczęcia procesu nabycia akcji Bogdanki.
Nabycie akcji LW +Bogdanka+ SA jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Chodzi o zabezpieczenie interesu Skarbu Państwa w obszarze bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla do podmiotów gospodarki narodowej - napisano w komunikacie.
Dodano, że nabycie akcji Bogdanki przez Skarb Państwa jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski.
abezpieczy to interes państwa w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla dla krajowych odbiorców. Działania te wpisują się w plany dotyczące reorganizacji energetyki konwencjonalnej w Polsce - wskazano.
Bogdanka jest spółką notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W poniedziałek późnym wieczorem na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź przejęcia Bogdanki przez Skarb Państwa. Od początku wtorkowych notowań na GPW kurs węglowej spółki rośnie.
We wtorek około godziny 16.00 za jedną akcję Bogdanki trzeba było zapłacić 54,60 zł, czyli o 4,80 proc. więcej niż podczas zamknięcia w poniedziałek, a wartość obrotów na akcjach Bogdanki przekroczyła 16,9 mln zł.