Chiński import

 rosyjskiego węgla zwiększył się o 22 proc.

 Autor: TWO
Chiński import węgla z Rosji wzrósł w czerwcu 2022 roku o 22 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Handlowców przyciągały przeceny surowca po zachodnich sankcjach nałożonych na Moskwę w związku z wojną na Ukrainie.
Największy na świecie konsument paliw kopalnych zaimportował w czerwcu br. z Rosji 6,12 mln ton węgla - wynika z danych Generalnej Administracji Celnej w Chinach. Dla porównania, w maju było to 5,01 mln ton, a w czerwcu 2021 roku - 5,24 mln ton.
Chiny zwiększają import węgla z Rosji od marca, kiedy jego światowe ceny osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Rosyjskie ładunki sprzedawane są z dużymi rabatami, ponieważ zachodnie sankcje zakazują prowadzenia interesów z Moskwą – podaje hellenicshippingnews.com.
Ceny rosyjskiego węgla o wartości opałowej 6000 kilokalorii wynoszą 173-176 dol. za tonę, w porównaniu z ponad 400 dol. za tonę wzorcowego węgla Newcastle.
Według chińskich danych celnych, przywóz indonezyjskiego węgla, głównie taniego i niskiej jakości węgla energetycznego o wartości opałowej poniżej 3800 kcal, wyniósł w czerwcu 9,6 mln ton, w porównaniu z 12,4 mln ton w maju.
Chińskie dane celne pokazały całkowity brak dostaw węgla z Australii, po wprowadzeniu przez Chiny nieoficjalnego zakazu jego importu obowiązuj