Według dostępnych danych

autor: KAJ

w kopalniach ČSA i Darkov znajduje się 14 mln ton węgla możliwych do wydobycia
To, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się opowieścią w stylu science fiction, może stać się już niedługo rzeczywistością. Nasi południowi sąsiedzi analizują możliwość wznowienia wydobycia w zlikwidowanych kopalniach OKD. Informację podał Moravskoslezský deník w swym czwartkowym (6 bm.) wydaniu.
Sprawa ewentualnego wznowienia wydobycia związana jest z kryzysem energetycznym i brakiem węgla na czeskim rynku.
Zapotrzebowanie na węgiel ze strony firm ciepłowniczych i hutniczych skłoniło państwo do rozważenia wznowienia zamkniętych już kopalń w regionie karwińskim” – pisze Moravskoslezský deník.
Według gazety kierownictwo państwowego koncernu Diamo (właściciela kopalń OKD – przyp. red.) pracuje obecnie nad analizą mającą dać odpowiedź na pytanie, w których kopalniach możliwe byłoby reaktywowanie wydobycia.
- Przetwarzamy analizę w związku z bieżącymi wydarzeniami w sektorze energetycznym. Chodzi o paliwa i surowce. Istnieje konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego – przyznała gazecie Jana Dronská, rzeczniczka Diamo.
Na majowym spotkaniu przedsiębiorców z władzami kraju morawsko-śląskiego większość biorących w nim udział opowiadała się za zwiększeniem wydobycia węgla przez OKD. I dziś - zdaniem przedstawicieli regionu - zabezpieczenie węgla na najbliższe lata jest priorytetem.
- Tylko ciepłownia w Ostrawie-Třebovicach, która zaopatruje w ciepło m.in. mieszkania w dużej części Ostrawy, będzie potrzebowała węgla, co najmniej do 2028 r. – twierdzi Jakub Unucka, zastępca hetmana kraju morawsko-śląskiego.
Kwestia wznowienia wydobycia dotyczyć ma kopalń Darkov i ČSA, które zostały zamknięte w ubiegłym roku, a nie tych, których likwidacja jest już w zaawansowanym stadium, a więc Lazy i Paskov – wskazuje gazeta powołując się na dalszą wypowiedź rzeczniczki Diamo.
 Przetwarzamy analizę dla dwóch kopalń - ČSA i Darkov, w których wydobycie zostało zakończone w lutym 2021 r., i które zostały przeniesione z OKD do Diamo, w tym nieruchomości, terenów pogórniczych i znacznej części pracowników. Analiza obejmuje również możliwość zatrzymania procesu likwidacji i utrzymania go w trybie konserwacyjnym na przyszłe potrzeby – uściśliła Dronská.
Według dostępnych danych w kopalniach ČSA i Darkov znajduje się 14 mln ton węgla możliwych do wydobycia.