autor: Maciej Dorosiński
współpracy na konferencji ITG Komag
O potencjalnej współpracy w górnictwie i energetyce odnawialnej polskich firm i krajów afrykańskich rozmawiano w czasie konferencji Sprawiedliwa Transformacja Terenów Pogórniczych, która w poniedziałek, 10 października, rozpoczęła się w Szczyrku. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Techniki Górniczej Komag.
- Cieszy mnie, że ta debata o współpracy polsko-afrykańskiej w zakresie górnictwa i OZE rozpoczyna się właśnie na śląskiej ziemi. Dziś jesteśmy świadkami najszybszego i najbardziej kompleksowego rozwoju społeczno-gospodarczego Afryki. Komisja Europejska dostrzega wagę konieczności współuczestnictwa w tych projektach rozwojowych. W mojej ocenia dla polskich firm uczestnictwo w afrykańskich przemianach stanowi ogromną szansę biznesową – ocenił wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik w czasie otwarcia konferencji.
Debacie o polsko-afrykańskiej współpracy, którą poprowadził Marcin Jabłoński, wiceprezes Izby Gospodarczej Eksporterów i Importerów, przysłuchiwali się m.in. wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Wojtacha, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego dr inż. Piotr Buchwald, szef ITG Komag dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek, szef Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Janusz Smoliło.
Jednym z prelegentów był Ghaleb Faouze z firmy Fainco Faouze Investment, który przedstawił potencjał Gwinei Równikowej. Kraj ten jest głównym dostawcą boksytu. Ponadto posiada pokaźne złoża rudy żelaza. Szacuje się nawet, że są one największe na świecie. Ponadto w tym afrykańskim kraju znajdują się pokłady złota i diamentów. Warto także wspomnieć o takich zasobach jak: miedź, kobalt czy uran. Faouze przyznał, że Gwinea jest otwarta na inwestorów i rządowi bardzo zależy na współpracy. Chcę on wspierać projekty górnicze i dywersyfikować wydobycie surowców, a szczególnie przyspieszyć rozwój górnictwa złota. Wspomniał także o Simandou, czyli największym na świecie niewykorzystanym złożu rudy żelaza. W projekt ten zaangażowały się już koncern Rio Tinto oraz SMB-Winning.
Marcin Jabłoński przekonywał natomiast, że Polacy są bardzo dobrze postrzegani w Afryce. Dlatego warto spróbować stworzyć misję gospodarczą do Gwinei.
Tu potrzeba kompleksowych i regularnych działań, a nie od eventu do eventu – stwierdził. Dodał też, że nie należy bać się Afryki i że to właśnie jest główny czynnik, który ogranicza aktywność polskich firm w tym regionie świata.
- Widać, że jest zapotrzebowania na nasze umiejętności i kompetencje. To taka refleksja na teraz, ale musimy mieć na uwadze to, że jutro lub pojutrze rzeczywiście możemy tam być. Za dwa, trzy lata na tej konferencji mogą być ludzie, którzy już tam byli i coś zrobili – przyznał dyrektor Prostański.
W czasie konferencji przypomniano także, że Komag jako pierwsza organizacja z Polski został przyjęty do Europejskiego Stowarzyszenie Magazynowania Energii (The European Association for Storage of Energy). EASE dba o rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej w Unii Europejskiej i jednocześnie koordynuje budowę ram finansowania badań w tym zakresie w Europie. Organizacja działa od 2011 r., a jej siedziba znajduje się w Brukseli. Zrzesza kilkadziesiąt podmiotów, w tym największe koncerny energetyczne.
Gościem konferencji był sekretarz generalny EURACOAL Brian Ricketts, który przedstawił dane dotyczące produkcji węgla kamiennego i brunatnego w Europie w 2021 r. Wskazał też na znaczący spadek wydobycia węgla kamiennego w Europie od 1990 r. Wówczas na Starym Kontynencie produkcja wynosiła ponad 277 mln t. W 2021 r,. było to natomiast ponad 57 mln t.
Sekretarz generalny EURACOL zwrócił też uwagę, że od 24 lutego dało się zauważyc duże ożywienie w portach ARA, które trwało do czasu nałożenia embarga na rosyjski węgiel.