autor: KAJ
działają wyspy tematyczne, laboratorium i przestrzenie realizacji projektów społecznych
Na mapie zabytków techniki województwa śląskiego pojawiła się kolejna atrakcja. Jest nią odrestaurowana wieża ciśnień znajdująca się przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu.
Już z daleka zwraca uwagę ogromem swej konstrukcji. Obiekt mierzy 46 m i ma bogatą historię. Budowlę zaprojektowali architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose. Wieża została ukończona w 1909 r., jako element miejskiej sieci wodociągowej. Całość wykonano z cegły na planie ośmiokąta. Olbrzymi zbiornik wodny podtrzymywany jest przez osiem filarów bocznych i jeden centralny. Dach jest mansardowy.
Dolne kondygnacje zajmowały niegdyś pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze. Unikatowy obiekt w 2017 r. zakupiło miejscowe Muzeum Górnictwa Węglowego, które zagospodarowało go pod kątem wystawy i szerokiej, innowacyjnej działalności społecznej oraz naukowej. Wartość projektu wyniosła ponad 34 mln zł z czego 26,4 mln zł pozyskano z funduszy unijnych.
W ramach wieży ciśnień działają wyspy tematyczne, laboratorium i przestrzenie realizacji społecznych projektów. Mieści się tu także Centrum Aktywizacji Społeczno-Zawodowej i Żywego Rzemiosła, a także kawiarnia.
Obecnie można odwiedzić wieżę ciśnień i obejrzeć m.in. interaktywną wystawę pn. „Carboneum”, poświęcona węglowi jako pierwiastkowi chemicznemu oraz jego obiegowi w naturze, dotyczącą roli węgla w przyrodzie i kształtowaniu cywilizacji wystawa
Będzie tu także działać: Akademia Młodych Talentów, Akademia Seniora, Centrum Działań Rewitalizacyjnych oraz Ośrodek Dokumentacji Górniczej.
W obiekcie jest znajduje się także strefa eksperymentów na potrzebę warsztatów i zajęć edukacyjnych. Całość zamyka stół multimedialny z interaktywnym testem wiedzy.
Atrakcją jest z pewnością taras widokowy na wys. ok. 20,5 m.