Portal gospodarka i ludzie
budynek dawnej łaźni Gwarek ma pełnić funkcję magazynu studyjnego eksponatów
Rozpoczęła się rekonstrukcja kolejnego obiektu historycznego mieszczącego się na terenach dawnej kopalni Katowice, zajmowanych obecnie przez Muzeum Śląskie w Katowicach. To łaźnie Gwarek.
Budynek łaźni Gwarek został wybudowany w 1903 r. w stylu historyzującym z elementami neogotyckimi i neoromańskimi. Posiada bogaty wystrój architektoniczny z charakterystycznymi wysokimi, zamkniętymi arkadowo oknami, między którymi znajdują się trójskokowe szkarpy.
Do zakończenia II wojny światowej budynek pełnił funkcję maszynowni szybu Gruschka, a następnie został zaadaptowany na łaźnię łańcuszkową. W końcu zmienił nazwę na Gwarek. Projekt zagospodarowania dawnej łaźni stanowił to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla kogoś, kto potrafi poruszać się wśród zabytków pogórniczych, postindustrialnych, czuje ten klimat i znakomicie orientuje się, co należy zachować, aby ze starych murów wydobyć to, co jest w nich najcenniejszego. Na dodatek do takiego odzyskanego budynku trzeba wprowadzić całą nowoczesną infrastrukturę, z systemami bezpieczeństwa przede wszystkim. Przetarg wygrała pracownia Home Of Houses architekta Rafała Mysiaka z Poznania.
- Tu na Śląsku świetnie współpracuje się z konserwatorami zabytków, którzy dali nam bardzo dużo swobody, pozwalając jednocześnie na wprowadzanie do projektu czegoś zupełnie nowego – przyznał Rafał Mysiak.
Rewitalizację projektu ma przeprowadzić firma Efekt z Chorzowa. Muzeum Śląskie decyzją Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzymało dofinansowanie z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 na zadanie pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach.” Projekt ma na celu nadanie nowej funkcji obiektom pokopalnianym i zagospodarowanie terenu w otoczeniu budynków, a także ich wyposażenie.
Według nowej koncepcji budynek dawnej łaźni Gwarek ma pełnić funkcję magazynu studyjnego eksponatów związanych z historią przemysłu oraz militariami z możliwością udostępnienia przestrzeni zwiedzającym.
W budynku zaplanowano otwartą przestrzeń halową uzupełnioną o dwukondygnacyjne antresole, której główną funkcją jest ekspozycja największych i najcięższych eksponatów wielkogabarytowych, w tym maszyny parowej z huty Baildon oraz elektrycznej maszyny wyciągowej z KWK Rydułtowy.
Oprócz działań infrastrukturalnych projekt zakłada realizację działań miękkich w postaci oferty kulturalno-edukacyjnej, szkoleń związanych z zakresem projektu oraz działań promocyjnych prowadzonych we współpracy z partnerem projektu – Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego. Projekt jest kontynuacją całościowego większego przedsięwzięcia, jakim jest stworzenie kompleksu zabudowań nowej siedziby Muzeum Śląskiego wraz z rewitalizacją i udostępnieniem budynków oraz terenu dawnej Kopalni Katowice społeczeństwu.
Realizacja projektu zaplanowana jest na okres od początku 2021 roku do marca 2024 roku. Całkowita wartość projektu wynosi 34 mln zł, z czego otrzymane w ramach MF EOG dofinansowanie wynosi 15,1 mln zł. Pozostałą cześć budżetu stanowi wkład własny Województwa Śląskiego.