autor: TRz
została patronką kopalni w Bochni decyzją władz austriackich
W bocheńskiej kopalnia soli przypadają w tym roku dwa jubileusze związane z patronką tego zakładu górniczego. Dwieście czterdzieści lat temu święta Kinga została uznana patronką kopalni w Bochni. Sto lat temu natomiast zakończył się gruntowny remont kaplicy poświęconej św. Kindze, podczas którego wykuto wnękę, w której urządzono szopkę betlejemską.
- Kaplica powstała w wyniku długiej tradycji urządzania w podziemiach kopalni, wnętrz o charakterze sakralnym, które nie tylko powstawały z potrzeby głębokiej religijności górników, ale były również ważnymi punktami komunikacji, ułatwiającymi orientację w labiryncie solnych podziemi. Kaplica św. Kingi wyróżnia się od pozostałych, zachowanych kaplic, bardzo rozbudowanym planem oraz bogatym wystrojem - informuje Dorota Wróbel, specjalista do spraw marketingu w Kopalni Soli w Bochni.
Należy zaznaczyć, że Kinga nie była pierwszą patronką wspomnianej kaplicy. Zaczęło się od tego, że w roku 1747 na głębokości 217 m, na poziomie August powstała nowa kaplica św. Aniołów Stróżów. Początkowo była to mała wnęka wykuta na planie kwadratu o wymiarach 1,65 x 1,65. Niedługo potem okazało się, że kaplica jest za mała, toteż za zgodą komisarzy królewskich została nieznacznie powiększona. Wielkość kaplicy, jak i zmiana wezwania na kaplicę św. Kunegundy nastąpiła po przejęciu Żup Krakowskich przez administrację austriacką, po pierwszym rozbiorze Polski. W latach 1858-1861 trwały kolejne prace, w efekcie których kaplica powiększyła się.
Kunegunda to imię pochodzenia germańskiego. Na Węgrzech powstało od niego zdrobnienie Kinga, które przeniknęło do polskiej kultury. Stąd też po przejęciu kopalni przez władze polskie zaczęto stosować określenie kaplica bł. Kingi - a po jej kanonizacji - kaplica św. Kingi.
- Święta Kinga jest udokumentowaną patronką bocheńskiej kopalni. W roku 1782 rozkazem Kamery Nadwornej do Górnictwa i Mennictwa w Wiedniu dokonano zmiany patrocinium na błogosławioną Kunegundę. Od tego czasu patronami bocheńskiej kopalni są: błogosławiona Kinga (dziś już święta) oraz Przenajświętsza Trójca. Kult św. Kingi rozpoczął się w bocheńskiej kopalni już w XV w., rozwinął w XVII w. i trwa nieprzerwanie do dzisiaj - dodaje Dorota Wróbel.
Kaplica św. Kingi znajduje się na trasie turystycznej. Przejeżdża przez nią pociąg wąskotorowy, przewożący turystów w ramach zwiedzania.