Ogólnokrajowa akcja

autor: TRz

Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny
W czwarty weekend listopada odbędzie się druga, a zarazem ostatnia już w tym roku odsłona ogólnokrajowej akcji Polska zobacz więcej - Weekend za pół ceny. Od 25 do 27 listopada liczne grono obiektów w całej Polsce można zwiedzać, płacąc zwykle pięćdziesiąt procent ceny obowiązującej w pozostałe dni. W tym gronie znalazły się niektóre turystyczne i zabytkowe kopalnie, w tym z Dolnego i Górnego Śląska.
Tak jak przed tygodniem, obniżoną cenę zwiedzania w piątek, sobotę i niedzielę proponuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W miniony weekend z okazji skorzystało tam kilkaset osób.
Jeśli chodzi o weekend za pół ceny, to nie odnotowaliśmy specjalnie większego ruchu ze względu na akcję, ale to wynika też z tego, że weekendowy ruch turystyczny wciąż mamy jeszcze spory i oscyluje wokół maksymalnej liczby, jaką możemy przyjąć dziennie. Jak wiadomo, wyjścia z przewodnikiem są u nas ograniczone co liczby osób. To kwestie komfortu zwiedzania i logistyki. Jest to wciąż około 250 osób dziennie w sobotę i niedzielę. Trochę mniej w piątki, ale tutaj w przypadku tego ostatniego dnia mieliśmy sporo awizacji grup.  Mogę podać, że awizacje grup zorganizowanych były właściwie z całej Polski, m.in., z miast: Łódź, Zielona Góra, Wojcieszów, Kędzierzyn-Koźle, Legnica, Poznań. Statystyk co do przyjazdów turystów indywidualnych nie prowadzimy - informuje Tomasz Czeleń, specjalista w Dziale Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Jednak nie wszystkie wejścia do podziemi Starej Kopalni objęte będą tańszą ofertą. Na zaplanowane na sobotę, 26 listopada, na godz. 19.00 Nocne Zwiedzanie, zwane też Nocną Szychtą, przewidziano taką samą cenę, jak zazwyczaj.
- Weekend za pół ceny obejmuje tylko podstawową trasę zwiedzania z przewodnikiem. Na Nocne Zwiedzanie z pracami górniczymi zawsze obowiązuje bilet w jednej kwocie, natomiast prace górnicze do wykonania na trasie zawsze zostają w gestii prowadzącego Nocną Szychtę - górnika przewodnika. Są dobierane m.in. do możliwości i preferencji grupy zwiedzających - wyjaśnia Tomasz Czeleń.
Podobna sytuacja ma miejsce w Tarnowskich Górach. Sztolnia Czarneg Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra zaoferowały dwa rodzaje biletów. W piątek, sobotę i niedzielę na niektóre godziny wejść postanowiono sprzedawać bilety w standardowej, wysokiej cenie, a na inne - w obniżonej cenie zgodnie z założeniami akcji Weekend za pół ceny. Część tych tańszych biletów za 50 proc. ceny została wykupiona z wyprzedzeniem, np. do tarnogórskiej sztolni wszystkich okazyjnych biletów na sobotę i niedzielę zabrakło już kilka dni wcześniej.